Hatalmi harc repíti egekbe a kakaó világpiaci árát
Jamaica után Elefántcsontpart lehet a következő állam, amely csődöt jelenthet. Az afrikai ország a világ kakaótermelésének több mint egyharmadát adja.
Elefántcsontpart fölött egy a nemzetközi piacon viszonylag kicsiny tartozás miatt gyülekeznek a felhők. Az országot a brit Standard Banknak fizetendő, december 31-én lejárt 29 millió dolláros tartozás kiegyenlítése nem vinné csődbe, hiszen a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szeptemberi adatai szerint az afrikai viszonylatban gazdagnak tekinthető ország 3,3 milliárd dolláros valutatartalékkal rendelkezik. Már a 30 napos türelmi idő is lepergett azonban, a pénzt mégsem érkezett meg Londonba. a hatalmi villongások miatt nincs, aki aláírja.
A 2,3 milliárd dollárnyi elefántcsontparti államkötvényállománnyal rendelkező Standard Bank feltörekvő piaci stratégája, Samir Gadio azonban nem aggódik, szerinte az országot 2000 óta irányító LaurentGbagbo exelnök, illetve az ENSZ és a nyugati hatalmak által pajzsra emelt egykori IMF-igazgató, Alassane Ouattara között a novemberi választások óta zajló hatalmi harc hamarosan véget ér, és akkor végre rákerülhet az aláírás az átutalási bizonylatra.
Gbagbo és Ouattara csatájában utóbbi áll nyerésre, ő tette rá a kezét az ország stratégiai termékének számító kakaó exportjára. Ouattara január 23-án egy hónapos bojkottot hirdetett az exportra, hogy megfossza a legfontosabb bevételi forrástól riválisát. Később a helyi termelők és kereskedők heves tiltakozására Ouattara úgy döntött, a közterheket (neki) már kifizető szállítmányok elhagyhatják a kikötőt.
A kakaó világpiaci ára a villongások miatt már a 3400 dolláros tonnánkénti szintet ostromolja, ám a bankárokhoz hasonlóan az édességgyártók sem idegesek, mivel tudják, hogy a nyugat-afrikai rezsimnek az exportbevétel 40 százalékát hozó kakaóexport mielőbbi újraindítása létkérdés – bárki is legyen hatalmon. A csokoládégyártók az év eleje óta 20 százalékkal drágult termékből ugyanis jelentős raktárkészletekkel rendelkeznek, illetve máshonnan, például a szomszédos Ghánából is be tudják szerezni a hiányzó alapanyagot. Hiába adja a világ kakaótermésének több mint egyharmadát Elefántcsontpart, a svájci kakaóimportból például részesedése a korábbi húsz százalékról ötödére, mindössze négy százalékra zuhant, elsősorban minőségi problémák miatt.
A magyar Solar Capital brókercégnél is úgy látják, hogy átmenetinek tekinthető a mostani árrobbanás, s ha változás következik be az exporttilalommal kapcsolatban, akkor várhatóan hasonló heves mozgással fog csökkenni is az árfolyam, hiszen inkább csak a hozzáféréssel van gond, nem pedig azzal, hogy kevés a kakaó – állapítják meg. A termés az előző szezon 1,2 millió tonnájával szemben a mostani idényben meghaladta az 1,3 millió tonnát, s ezúttal a minőséggel sincsenek különösebb gondok – írja a Népszabadság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megválasztották az Év Kerékpárosbarát Szolgáltatóját
Másodjára osztotta ki a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) az…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >