Hatalmas veszteséget szenvedhetnek a kétes eredetű vetőmagokat használók
Magyarországon jogszabály írja elő, hogy a továbbszaporításra és árutermesztésre forgalomba kerülő, továbbá minden export és import vetőmagot hivatalosan minősíteni, fémzárolni kell. Az ennek ellentmondó magatartás illegális vetőmag-forgalmazásnak minősül, hangsúlyozta Polgár Gábor, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója.
– Kizárólag az ellenőrzött keretek között megtermelt, minősítő bizonyítvánnyal ellátott vetőmag garantálja a fajtatisztaságot és a használati értéket. A vetőmag hamisítások jelentős károkat okozhatnak a gazdálkodóknak. A hamisított vetőmagot általában a piaci árnál olcsóbban kínálják, nem szokványos vetőmag értékesítési módszerekkel gépkocsiból, alkalmi vételi lehetőségként beállítva azokat. Az ilyen magok az esetek meghatározó részében árutermelő területekről betakarított termények, melyeket esetlegesen színezékkel, ételfestékkel kezeltek. A hibridnövényeknél a visszavetés súlyos termelési nehézségeket, kiegyenlítetlen állományt, jelentős terméscsökkenést idézhet elő.
A minősített fémzárolt vetőmag használata kiemelt jogszabályi kötelezettség a zöldségfélékre és takarmánynövényre vonatkozó közvetlen támogatások igény-bevételénél. A gazdálkodónak a fémzárolt minősített vetőmag felhasználását a vásárlást igazoló számla másolatával és a hatósági függőcímke, vagy vetőmag minősítő bizonyítvány másolatával kell igazolnia. A nem fémzárolt és nem minősített vetőmag értékesítése tiltott, törvényellenes cselekedet, több jogszabály elő-írását is sérti. A feketekereskedelem és a vetőmag hamisítások visszaszorítása, valamint a fémzárolt vetőmag használattal megvalósított nyomon követhető termelés az élelmiszerbiztonság kiemelten fontos elemei.
A Vetőmag Szövetség felhívja a termelők figyelmét, hogy vetőmag vásárlásakor ezért minden esetben vizsgálják meg a címke tartalmát, kérjenek számlát, amelyen szerepel a vásárolt tétel fémzárszáma, vagy gondoskodjanak a vetőmagminősítő bizonyítvány, vagy annak másolatának elkéréséről. Vizsgálják meg a vetőmag csomagolását, a hatósági címkéket, melyek függőcímke esetén nehezen téphetőek.
– Amennyiben gyanús vetőmaggal találkoznak, kérjük, értesítsék a NÉBIH Vetőmagfelügyeleti Osztályát (06-1/336-9350), vagy a Vetőmag Szövet-séget (06-1/332-5755). Az NÉBIH-nél telefonon, illetve a honlapon online módon (www.nebih.gov.hu/cimke) is lekérdezhető a fémzárszám és a címkesorszám, amely alapján ellenőrizhető a Magyarországon minősített vetőmag eredete. Fontos azt is tudni, hogy hatóság értesítése és jegyzőkönyv felvétele elengedhetetlen lépés a jogsértés kivizsgálásának és bizonyításának folyamatában.
Kapcsolódó cikkeink
Nébih: több mint 300 kockázatos termék miatt kellett Magyarországon intézkedni tavaly
Több mint 300 kockázatos termék miatt kellett Magyarországon intézkedni tavaly…
Tovább olvasom >A Nébih ajándéka a házasság hetére: Esküvő maradék nélkül
Különleges útmutatóval készült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül…
Tovább olvasom >Mindent az EUDR-ről – tematikus oldal indult a Nébih weboldalán az erdőirtásmentes termékek felügyeletéről
Az erdőirtásmentes termékek forgalmazására (EUDR) vonatkozó uniós szabályok 2025. év…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance)…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >