Hatalmas összeget spóroltak a cégek és a háztartások is tavaly decemberben
A lakosság és a vállalatok is hatalmas összeggel növelték betétállományukat a múlt év utolsó hónapjában, amihez képest a hitelfelvételük eltörpült – derül ki a hitelintézetek összevont mérlegének az MNB honlapján kedden közzétett legfrissebb adataiból. A lakossági betétek növekedését az előrehozott kifizetések és az év végén kiosztott prémiumok, a vállalatoknál az uniós kifizetésekkel is magyarázható a betétnövekedés jelentős része. A vállalatok 6584 milliárd forintos betétállománya 593 milliárddal haladta meg év végi hiteladósságukat.
A háztartások betétállománya a tranzakciókból eredően szezonális kiigazítás nélkül 105,1 milliárd forinttal nőtt. A forintbetétekbe 116,4 milliárd forintos nettó betételhelyezés, míg a devizabetétekből 11,2 milliárd forintos nettó betétkivonás történt. A betétek állománya a múlt év végére elérte a 7271,7 milliárd forintot, 220 milliárddal nőtt a múlt év során. A növekedés nagyobbik fele egyetlen hónapban, decemberben következett be, a teljes növekedés pedig a negyedévben, mert a háztartások betétállománya szeptemberben még alacsonyabb volt a 2015 december véginél.
A háztartások hitelállománya szezonális igazítás nélkül 17,6 milliárd forintos növekedést mutatott: a forinthitelek állománya 16,5 milliárd forinttal, míg a devizahitelek állománya 1,1 milliárd forinttal nőtt tranzakcióból eredően. A devizahitelállomány növekedését az önálló vállalkozóknak nyújtott hitelek okozták.
A vállalatok betétállománya – az átértékelődés és az egyéb volumenváltozás hatásától eltekintve – a szezonális hatások kiszűrése nélkül 349,9 milliárd forinttal nőtt. A forintbetétekbe 346,4 milliárd, míg devizabetétekbe 3,5 milliárd forintos nettó betételhelyezésre került sor.
A vállalatok hitelállománya csak a tranzakciókat figyelembe véve a szezonális hatások kiszűrése nélkül 15,1 milliárd forintos növekedést mutatott. A szezonálisan nem igazított adatok szerint a forinthitelek állománya tranzakcióból eredően 56,5 milliárd forinttal csökkent, míg a devizahitelek állománya 71,5 milliárd forinttal nőtt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Cégtrend 2024. évi: 11 ezerrel kevesebb cég: a 2024-es cégtrendek számokban
A működő társas vállalkozások száma 11 ezerrel csökkent 2024 végére.…
Tovább olvasom >Kétszer annyit teszünk félre havonta, mint öt éve
Egyre többen rendelkeznek megtakarítással, a havonta átlagosan félretett összeg pedig…
Tovább olvasom >Bank360: Hitelfelvételben Európa élmezőnyébe kerültek a magyar háztartások
A friss adatok megerősítik, hogy a magyarok ugyan óvatosan vásárolnak,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >