Háromoldalú együttműködési megállapodás született a tejágazattal kapcsolatos adatszolgáltatás fejlesztéséért
Együttműködési megállapodást írt alá november 14-én, Velencén az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI), a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH), valamint a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (TTT). A háromoldalú kooperációban résztvevők a jövőben a hatályos jogszabályokkal összhangban, együttesen működtetik a tejágazatra vonatkozó adatszolgáltatási rendszert.
2017 márciusában jelent meg a Földművelésügyi Minisztérium 8/2017. (III.2.) rendelete (a továbbiakban: Rendelet) a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanácsnál működő piaci jelentéstételi kötelezettségről szóló piacszervezési intézkedés kiterjesztéséről. Az új jogszabályi előírásokkal összhangban, a Tej Terméktanács korábbi statisztikai jelentésén alapuló adatszolgáltatási rendszert az AKI, a NÉBIH és a TTT együttműködésben üzemelteti az elkövetkezőkben.
Az Együttműködési Megállapodást 2017. november 14-én, a Tej Terméktanács Velencén megrendezett VII. Tejágazati Konferenciájának nyitóeseményeként írta alá Juhász Anikó, az AKI főigazgatója, dr. Oravecz Márton, a NÉBIH elnöke és Mélykuti Tibor, a TTT elnöke.
A kiterjesztett intézkedés célja egy olyan, teljes lefedettségű adatbázis létrehozása, amellyel a szakmaközi szervezet eredményesebben tudja teljesíteni az uniós és hazai jogszabályokban meghatározott, az ágazat tevékenységének szervezésére, illetve szabályozására vonatkozó feladatait. Ugyanakkor az új rendszer az elemzők, a hatóságok és a kormányzati döntéshozók számára is megfelelő hátteret biztosít.
A Rendelet kihirdetése óta eltelt félévben – az adatok gyűjtése, feldolgozása, összesítése során felmerült gyakorlati tapasztalatok felhasználásával – készült el az AKI, a NÉBIH és a TTT közötti háromoldalú Együttműködési Megállapodás az adatszolgáltatási rendszer működtetésére.
Az együttműködésben résztvevő szervezetek közös célkitűzése a hazai tejpiac védelme és megtisztítása, amelyhez elengedhetetlen, hogy az Együttműködési Megállapodással támogatott, jogszabályban előírt kötelezettségét valamennyi tejpiaci szereplő (tejfeldolgozó, nyers tehéntej kivitellel foglalkozó tejtermelő, nagykereskedelemmel foglalkozó tejágazati szereplő, valamint tejkereskedő) betartsa.
A kiterjesztett piacszervezési intézkedés végrehajtását – a mezőgazdasági termékpiacok szervezésének egyes kérdéseiről, a termelői és a szakmaközi szervezetekről szóló 2015. évi XCVII. törvény alapján – a NÉBIH jogosult ellenőrizni. Amennyiben az élelmiszerlánc-biztonsági hatóság a törvényi rendelkezések megsértését tapasztalja, a jogszabályban előírt mértékű ágazatfelügyeleti bírságot ró ki a jogsértést elkövetőre.
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >Tejtermékrészlegeket ellenőrzött a Nébih
Kereskedelmi egységek tejtermékrészlegeit ellenőrizték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >