Háromoldalú együttműködési megállapodás született a tejágazattal kapcsolatos adatszolgáltatás fejlesztéséért
Együttműködési megállapodást írt alá november 14-én, Velencén az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI), a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH), valamint a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (TTT). A háromoldalú kooperációban résztvevők a jövőben a hatályos jogszabályokkal összhangban, együttesen működtetik a tejágazatra vonatkozó adatszolgáltatási rendszert.
2017 márciusában jelent meg a Földművelésügyi Minisztérium 8/2017. (III.2.) rendelete (a továbbiakban: Rendelet) a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanácsnál működő piaci jelentéstételi kötelezettségről szóló piacszervezési intézkedés kiterjesztéséről. Az új jogszabályi előírásokkal összhangban, a Tej Terméktanács korábbi statisztikai jelentésén alapuló adatszolgáltatási rendszert az AKI, a NÉBIH és a TTT együttműködésben üzemelteti az elkövetkezőkben.
Az Együttműködési Megállapodást 2017. november 14-én, a Tej Terméktanács Velencén megrendezett VII. Tejágazati Konferenciájának nyitóeseményeként írta alá Juhász Anikó, az AKI főigazgatója, dr. Oravecz Márton, a NÉBIH elnöke és Mélykuti Tibor, a TTT elnöke.
A kiterjesztett intézkedés célja egy olyan, teljes lefedettségű adatbázis létrehozása, amellyel a szakmaközi szervezet eredményesebben tudja teljesíteni az uniós és hazai jogszabályokban meghatározott, az ágazat tevékenységének szervezésére, illetve szabályozására vonatkozó feladatait. Ugyanakkor az új rendszer az elemzők, a hatóságok és a kormányzati döntéshozók számára is megfelelő hátteret biztosít.
A Rendelet kihirdetése óta eltelt félévben – az adatok gyűjtése, feldolgozása, összesítése során felmerült gyakorlati tapasztalatok felhasználásával – készült el az AKI, a NÉBIH és a TTT közötti háromoldalú Együttműködési Megállapodás az adatszolgáltatási rendszer működtetésére.
Az együttműködésben résztvevő szervezetek közös célkitűzése a hazai tejpiac védelme és megtisztítása, amelyhez elengedhetetlen, hogy az Együttműködési Megállapodással támogatott, jogszabályban előírt kötelezettségét valamennyi tejpiaci szereplő (tejfeldolgozó, nyers tehéntej kivitellel foglalkozó tejtermelő, nagykereskedelemmel foglalkozó tejágazati szereplő, valamint tejkereskedő) betartsa.
A kiterjesztett piacszervezési intézkedés végrehajtását – a mezőgazdasági termékpiacok szervezésének egyes kérdéseiről, a termelői és a szakmaközi szervezetekről szóló 2015. évi XCVII. törvény alapján – a NÉBIH jogosult ellenőrizni. Amennyiben az élelmiszerlánc-biztonsági hatóság a törvényi rendelkezések megsértését tapasztalja, a jogszabályban előírt mértékű ágazatfelügyeleti bírságot ró ki a jogsértést elkövetőre.
Kapcsolódó cikkeink
AM: megvannak a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első eredményei
Az élelmiszerbiztonság és a fogyasztók védelme 2024 téli ünnepi időszakában…
Tovább olvasom >Tesztelték az idei kókuszos szaloncukrokat: íme a legjobbak
A Szupermenta idén ünnepli fennállásának 10. évfordulóját, ennek alkalmából a…
Tovább olvasom >Így lehet pazarlásmentes a karácsony
Közelednek az ünnepek, ezzel pedig az év legnagyobb sütés-főzési szezonja,…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >