Háromezer év után újra főzték az ókori egyiptomiak sörét
A történelem, a régészet és a gasztronómia találkozása egyre népszerűbbé válik, és az elmúlt években számos ősi ételt és italt alkottak újra lelkes kutatók, régészek és amatőrök. Az egyik ilyen szenzációs újítás egy amerikai amatőr sörfőző, Dylan McDonnell nevéhez fűződik, aki háromezer éves recept alapján főzte újra az ókori egyiptomiak sörét.

McDonnell az Ebers-papiruszból, az ókori egyiptomiak füveskönyvéből gyűjtötte össze a sörfőzéshez szükséges recepteket
McDonnell, aki egy nonprofit szervezetnél dolgozik, 2020-ban, a koronavírus-járvány alatt kezdett bele hobbijába. Ekkor döntötte el, hogy megpróbálja rekonstruálni az ókori egyiptomi sört, amihez több évnyi kutatásra, gondosan megválogatott alapanyagokra és egy adag szerencsére is szüksége volt. Az inspirációt a hasonló kísérletekből merítette, mint például Seamus Buckley, aki egy négyezer éves recept alapján készítette el az ókori egyiptomi piramisépítők kenyerét.
McDonnell az Ebers-papiruszból, az ókori egyiptomiak füveskönyvéből gyűjtötte össze a sörfőzéshez szükséges recepteket, majd ezek alapján válogatta ki a legfontosabb hozzávalókat: egyiptomi balzsamot, szikomorfügét, vörös borókát, szentjánoskenyeret, fekete köményt, tömjént, izraeli arany mazsolát és jemeni krisztustövis mézet. Az árpát és alakorbúzát szintén gondosan választotta ki, hogy minél hitelesebb legyen a végeredmény. Az élesztő beszerzése különösen kalandos volt, hiszen egy izraeli ásatáson találták meg az ókori filiszteusok sörfőzéshez használt élesztőjének spóráit, amelyeket McDonnell is felhasznált.
Az elkészült sör, amelyet Sínai Savanyú névre keresztelt, savanykás, ciderre emlékeztető gyümölcsös ízvilágot kínál, és McDonnell büszkén mutatja be munkáját, amely hűen tükrözi az ókori egyiptomi sörfőzés hagyományait.
A sör története mélyen gyökerezik a Közel-Kelet és Észak-Afrika régiójában, ahol tizenháromezer éves maradványok utalnak a sörfőzés korai jeleire. Mezopotámia és Levante népei számára a sör nemcsak alapvető élelmiszer volt, hanem vallási jelentőséggel is bírt, ahogyan azt a sör és a sörfőzés istennőjének, Ninkaszinak szentelt himnusz is bizonyítja.
McDonnell sikere rávilágít arra, hogy a múlt titkainak feltárása és újjáélesztése nemcsak a régészek és történészek feladata, hanem bárki számára elérhető lehetőség, aki kellő lelkesedéssel és kitartással rendelkezik.
Kapcsolódó cikkeink
Egyre népszerűbb a sör alkoholmentes változata Németországban
Egészségügyi okokból, az íze miatt, vagy szimplán a választás szabadsága…
Tovább olvasom >Alkoholmentes korszakváltás: kihívások és lehetőségek a söripar globális porondján
Geopolitikai akadályokkal és új fogyasztói trendekkel néz szembe az európai…
Tovább olvasom >Május 17. ünnep a magyar kisüzemi sörök kedvelői számára
Május 17-én, szombaton újra országos program keretében nyílnak meg az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >