Három százalék fölött az infláció
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,1 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, októberhez viszonyítva átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az áremelkedés üteme nagyot fékezett az októberi 3,8 százalékról és a második félévben a legalacsonyabb lett a múlt havi adat.
Január-novemberben a fogyasztói árak átlagosan 2,8 százalékkal nőttek.
A szezonálisan kiigazított éves maginfláció az előző havival megegyező, 2,6 százalékos volt.
Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta: az átlagos fogyasztói árak havi csökkenését az okozta, hogy az üzemanyagokért 4,7 százalékkal kevesebbet kellett fizetni novemberben, mint az előző hónapban.
Az üzemanyagárak éves emelkedése is 7,2 százalékosra mérséklődött az októberi 16,2 százalékról.
Az élelmiszerek ára egy hónap alatt 0,3 százalékkal, tavaly novemberhez viszonyítva átlagosan 4,5 százalékkal emelkedett Ezen belül az idényáras élelmiszerek ára egy év alatt 19,6 százalékkal, ezen belül a burgonya 48,9, friss zöldség 35,2 százalékkal, a gyümölcsök viszont csak 1,7 százalékkal drágultak. A liszt 10,1, a kenyér 5,4 százalékkal lett drágább. A cukor ára 16,2 százalékkal csökkent 12 hónap alatt.
A szeszes italok 2,9, a dohányáruk ára átlagosan 6,2 százalékkal nőtt. A tartós fogyasztási cikkek ára egy év csökkenés után októberben nőtt először 0,2 százalékkal és novemberre 0,6 százalékosra gyorsult a drágulás. Az új személygépkocsik áremelkedése harmadik hónapja gyorsul, novemberben 6,7 százalékos volt az éves növekedés, a használtautók viszont 7,1 százalékkal olcsóbbak lettek.
A szolgáltatási tarifák 2,2 százalékkal emelkedtek átlagosan az előző havi 1,9 százalékos éves növekedés után. Ezen belül 11,5 százalékkal kerül többe a taxi, 6,3 százalékkal emelkedett az autópálya-díj, a járműkölcsönzés és a parkolás és 7,6 százalékkal a teherfuvarozás. A belföldi üdülések is 7,2 százalékkal lettek drágábbak. A telefon és internet viszont 4,7 százalékkal olcsóbb, mint tavaly novemberben.
A háztartási energia 1,2 százalékkal drágult, ezen belül a palackos gáz 11,6, a tűzifa 8,3 százalékkal.
Októberhez viszonyítva az élelmiszerek 0,3 százalékos áremelkedésén belül a liszt 3,3, a sajt 2,1, a kenyér 1,2, a sertéshús 0,9 százalékkal drágult. Az étolaj 2,4 százalékkal, a csokoládé és kakaó 1,8 százalékkal, a cukor 1,3 százalékkal olcsóbb lett.
A ruházkodási cikkek 1,1 százalékkal többe kerültek.
A szolgáltatásokért 0,3, százalékkal kellett kevesebbet fizetni novemberben, mint októberben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >Olaszországban 1,7 százalékra gyorsult az infláció júniusban
Olaszországban az elemzők által várttal összhangban 1,7 százalékkal nőttek a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben
Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett,…
Tovább olvasom >