Harminchárom országban csaptak le a hamis italokra és élelmiszerre
Az Interpol és az Europol több, mint 1.200 tonna hamis vagy az előírásoknak nem megfelelő élelmiszert, valamint közel 430.000 liter hamisított italt foglalt le egy 33 országra, köztük Magyarországra is kiterjedő Amerikát, Ázsiát és Európát is érintő akcióban.
Az „Operation Opson III” fedőnevű akció során 131.000 liter hamis olajat és ecetet, több mint 80.000 süteményt és csokoládét, 20 tonna fűszert, 186 tonna gabonapelyhet, 45 tonna tejterméket és 42 liter mézet foglaltak le – olvasható az Europol honlapján. Több országban összesen 96 embert tartóztattak le vagy vonnak vizsgálat alá.
Az akció 2013 decembere és 2014 januárja között zajlott az Európai Bizottság Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Főigazgatóságának támogatásával, rendőri szervek, vámhivatalok, nemzeti élelmiszer-felügyeleti szervezetek és magánszereplők bevonásával. Az ellenőrzéseket boltokban, piacokon, repülőtereken, kikötőkben és magánháztartásokban végezték.
Olaszországban hamis pezsgőt gyártó és forgalmazó bűnhálózatot lepleztek le, 60.000 üveg pezsgő készítéséhez elegendő alapanyagot, köztük hamis címkéket lefoglalva két akció során. Három embert letartóztattak, 24-et pedig feljelentettek az illetékes hatóságoknál.
A lefoglalt élelmiszerek legnagyobb részét a tengeri hal és a tenger gyümölcsei tették ki. Ebből 685 tonnát foglaltak le, ezek között 484 tonna hamis tonhalat, ahol nem rendelkeztek az előírt dokumentumokkal és nem lehetett megállapítani az áru eredetét sem.
A műveletben a következő országok vettek részt: Ausztria, Belgium, Bulgária, Chile, Csehország, Dánia, Dél-Korea, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Elefántcsontpart, Fehéroroszország, Finnország, Franciaország, a Fülöp-szigetek, Görögország, Hollandia, Izland, Katar, Kolumbia Lettország, Luxemburg, Macedónia, Magyarország, Németország, Olaszország, Peru, Portugália, Románia, Svédország, Spanyolország, Thaiföld, Törökország és Vietnam.
Az Opson-hadművelet (a szó görögül “étel”-t jelent) 2011 óta a harmadik olyan akció, amely a hamis vagy hamisított élelmiszerek terjesztését végző bűnszövetkezetek felderítését célozta meg, együttműködve a hatóságokkal és felhívva a figyelmet a hamis és az előírásoknak nem megfelelő élelmiszerek okozta lehetséges veszélyekre. (hamisitasellen.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >