Gyorsult a fogyasztói árak emelkedésének üteme Németországban januárban
Gyorsuló ütemben emelkedtek a fogyasztói árak januárban Németországban, közelebb került az infláció az Európai Központi Bank célszámához, de a számok így sem elég meggyőzőek ahhoz, hogy az euróövezeti jegybank változtasson a gazdaság élénkítését szolgáló politikáján.
A német szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) csütörtökön közölt előzetes adatai szerint az egy évvel korábbihoz képest 1,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak januárban, összhangban az elemzői várakozásokkal. Decemberben 1,5 százalékos, novemberben pedig még 1,1 százalékos emelkedést mértek.
Az előző hónaphoz képest 0,6 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak, összhangban az elemzői várakozásokkal. Decemberben havi összevetésben 0,5 százalékkal nőttek, novemberben viszont 0,8 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak.
Az uniós harmonizált fogyasztói árindex (HICP) januárban 1,6 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest, de elemzők 1,7 százalékra számítottak. Havi összevetésben 0,8 százalékos csökkenést mértek, összhangban az elemzői várakozásokkal.
December az uniós harmonizált fogyasztói árindex éves összevetésben 1,5 százalékkal, novemberben pedig 1,2 százalékkal nőtt. Havi összehasonlításban decemberben 0,6 százalékos emelkedést, novemberben viszont 0,8 százalékos csökkenést jegyeztek fel.
Az euróövezet legnagyobb gazdaságának inflációs adatait nagy figyelem övezi, mert erős hatást gyakorol az Európai Központi Bank (EKB) monetáris politikájára.
Az EKB elsődleges célja az árstabilitás fenntartása, ennek jegyében arra törekszik, hogy az éves harmonizált fogyasztóiár-index középtávon 2 százalék alatt, ám ahhoz közeli értéken maradjon.
A gyorsuló ütem dacára januárban már a kilencedik egymást követő hónapban maradt el az EKB inflációs célszámától az uniós harmonizált árindex Németországban. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Csökkenőben a pezsgőfogyasztás Németországban
Németországban az elmúlt tíz évben jelentősen visszaesett a pezsgőfogyasztás: 2023-ban…
Tovább olvasom >Online gyógyszertár indításán dolgozik a dm Németországban
A dm drogérialánc 2025-től saját online gyógyszertárral kezd Németországban recept…
Tovább olvasom >Rekordmagas élelmiszerárak Magyarországon: a diszkontláncok a helyzet nyertesei
Az elmúlt hónapokban folyamatosan emelkedett az élelmiszerek ára Magyarországon, amely…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >