Gyorsul a világgazdaság
Az első fél év kedvező alakulása láttán 4,2-ről 4,6 %-ra javította a világgazdaság idei bővülési ütemére vonatkozó becslését a Nemzetközi Valutaalap. Az adósságválságot követő pénzügyi megszorítások ugyanakkor veszélyt jelenthetnek.
A világgazdaság vártnál gyorsabb felépüléséről tanúskodó első fél év után feljavította 2010-re szóló növekedési kilátásait a Nemzetközi Valutaalap (IMF). Eszerint az áprilisi prognózishoz képest 0,4 százalékponttal lehet magasabb a globális GDP idei növekedése, amely így elérheti a 4,6 százalékot. A 2011-re szóló előrejelzést változatlanul 4,3 százalékon hagyták. Ezt azzal indokolták az IMF elemzői, hogy jelentősen nőttek a lefelé mutató kockázatok, elsősorban a pénzügyi, költségvetési bizonytalanságok felerősödésére visszavezethetően.
Az idei emelt prognózis teljesülése nagyban függ attól, hogy – főként az euróövezetben – mennyire sikerül helyreállítani a stabilitást és visszaszerezni a megingott bizalmat. Ehhez elsősorban hiteles költségvetési konszolidációt kell felmutatniuk a fejlett országoknak, ennek részeként a középtávú növekedést megalapozó és a versenyképességet fokozó intézkedéssorozatra, adóés nyugdíjreformra van szükség. A pénzügyi szektor átalakítása mellett elengedhetetlen a strukturális reformok következetes véghezvitele.
Az előzményekhez tartozik, hogy a bruttó globális össztermék az első negyedévben a várakozásokat felülmúlóan, 5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A többleterőt – immár szokásosan – Ázsia szolgáltatta, főként a kétszámjegyű növekedést megközelítő Kína és India. A fejlett országokban az ipari termelést és a külkereskedelmet immár ismét kétszámjegyű növekedés jellemzi, nő a fogyasztói bizalom és a foglalkoztatottság. Az Európai Unióban rizikófaktort jelent a banki hitelezés kényszerű visszaszorulása – írja a Népszabadság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >