Gyorsan változó trendek
Október 12-én az NIQ (korábban Nielsen) irodájában rendezték meg a POPAI Magyarország Egyesület soron következő találkozóját „Very Fast Moving Trends” (Nagyon gyorsan változó trendek) témában. Az esemény házigazdája Bacskai Júlia, az NIQ MarComm specialistája volt, aki köszöntőjében kiemelte, hogy felfokozott érdeklődés övezi a fogyasztási és vásárlási szokások változásait érintő kutatásaikat.
A cikk a Trade magazin 2023/11. lapszámában olvasható.
A gyors bemutatkozások után Holczinger-Zay Krisztina, az NIQ client service managere a globális és magyar trendek jellemzőit mutatta be. Az FMCG-termékek árszínvonal-emelkedése meghaladta a fogyasztói árindexét, az élelmiszer- és vegyiáru-költések nagyobb terhet rónak a vásárlókra. A növekvő árak egyik hozadékaként csökkent az eladott mennyiség mind Európában, mind a magyar piacon az idén júniussal záródó 12 hónapos időszakban. Az utóbbi hónapok mérséklődést hoztak, az árszínvonal növekedési üteme lassul, azonban, bár kisebb mértékben, de továbbra is visszaesett az értékesített volumen.
Hullámzó fogyasztói optimizmus
Győrváry-Aszatrjan Diána, az NIQ fogyasztói kutatások senior tanácsadója a fogyasztói szokások változását pásztázta. A világ lakosságának attitűdjét jellemzi, hogy a „küszködők” aránya enyhén csökkent, míg a legfelső „nyerő” réteg enyhe növekedést mutat. A magyarok kb. 60%-a vallja magát borúlátónak, amit alátámaszt a költési szerkezet élelem-rezsi-közlekedés teljes jövedelemből kb. 65%-ot kitevő hármas igája, ami mellett sokaknak már csak telekommunikációra és gyógyszerre futja. Globálisan is egyre kevesebben járnak el „vendéglőzni”, kevesebben rendelnek házhoz is ételt, és mindenhol megfigyelhető a spórolás 4 sémájának erősödése: kevesebbet, olcsóbbat, promóciósat, saját márkást vásárolnak. A tudatosság fokozódik, egyre jobban megnézik a vásárlók, mi kerül a kosarukba.
Tudatos értékkeresők
A résztvevők kérdései és a téma alapos körbejárása élénk eszmecserét generált, amelynek során kiderült, hogy a vásárlás helye, a termékek láthatósága, az újdonságok, termékértékek kiemelése, a márkaüzenetek hangsúlyozása ilyen körülmények között még fontosabb.
Holczinger-Zay Krisztina kiemelte, hogy összhangban a fogyasztói megkérdezésekkel az alapvető, létfontosságú termékkörökben kisebb a fogyasztási mennyiség csökkenése. A saját márkák forgalma globálisan növekszik, a részarányok országonként eltérőek. Magyarországon a globális átlagot meghaladó a saját márkák aránya, Kelet-Európában az első öt ország közt szerepel ezen értéket tekintve. Az előadó kitért az élelmiszer- és vegyiáru-trendek hasonlóságaira és különbözőségeire is.
Kérdésekre válaszolva kiderült, hogy a magyar lakosság globálisan kb. 70%-a vallja, hogy fontos neki a fenntarthatóság, a vásárlási döntéshozatalban az 5-6. prioritásként említik, ugyanakkor kb. 40% túl drágának találja ezeket a termékeket.
Rövid szünet után az előadók az e-kereskedelem tendenciáit mutatták be az FMCG-szereplőkre és kategóriákra fókuszálva. A világjárvány idején tapasztalt felfokozott virtuális növekedés lelassult, egy stabilizációs időszak vette kezdetét, amely most újabb lendületet kapott. A magyarországi online FMCG-kereskedelem a pandémia előtti időszakhoz képest megduplázta részesedését mind az élelmiszerek, mind a vegyi áruk piacán. Az on- és offline kosárösszetétel összehasonlítása számos meglepetést tartogatott. Felmerült a speciális, szakbolt jellegű fizikai és digitális egységek sikeressége, amiről megoszlott a hallgatóság véleménye.
A résztvevők megvitatták az online térben, a webshopokban is a trade marketing eszközök, a kiemelés, láthatóságnövelés lehetőségeit.
Az év végére és a jövő évre vonatkozó kilátásokat kisebb csoportokban az esemény végén szokásos informális beszélgetések során vitatták meg a találkozó résztvevői.//
Kapcsolódó cikkeink
Vaj- és margarinmárkák: az erő velük van
Bár versenytársak, mégis sok közös vonása van a vaj- és…
Tovább olvasom >Az AI által generált reklámok negatívan befolyásolhatják a fogyasztói percepciót
Az NIQ legújabb kutatása szerint az AI által készített reklámok…
Tovább olvasom >NIQ-leckék a modern trade világából
A volumenszámok egyre inkább kedvezőek, jövő évre mérsékelt növekedés várható.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Erős márkák, erős Magyarország: a Nemzetgazdasági Minisztérium aktívan támogatja a hazai vállalkozások márkaépítési törekvéseit
A hazai vállalkozások versenyképességet támogató adórendszer, a tisztességes kereskedelmi gyakorlatok,…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A gazdasági kiszolgáltatottságról mi magunk is tehetünk
A kormány 2025-ös „repülőrajtjához” szükség lenne az export felfutására (a…
Tovább olvasom >Top 50 a turizmusban: ők voltak az ágazat fontos szereplői 2024-ben
Gyulay Zsolt, Gerendai Károly, Kreinbacher József, Orbán Ráhel, Scheer Sándor,…
Tovább olvasom >