Gyógy- és fűszernövény napok Zalaszentlászlón
Gyógy- és fűszernövény napok kezdődnek július 10-én Zalaszentlászlón, a faluházban. Pénteken a szántóföldi biogazdálkodásról tartanak konzultációs szakmai napot, szombaton és vasárnap pedig gyógynövénytúrát szerveznek, tematikus kiállításokon mutatják be a térségben fellelhető gyógy- és fűszernövények jótékony hatását.
A szakmai konzultációs napon Ács Sándorné és Bolye Ferenc, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ és Népfőiskola vezetői tartanak előadást. A nemzetközileg elismert agrárszakemberek több mint két évtizeden át 450 hektárt meghaladó területen folytattak XXI. századi módszerekkel nyereséges biogazdálkodást. A biogazdálkodás teljes gyakorlatát bemutatják a vetésforgók összeállításától kezdve a talajművelésen és a betakarításon át egészen az értékesítésig – mondta el Bakos Péter, a rendezvény szervezője az MTI-nek.
A pénteki szakmai napra a környékbeli gazdák kaptak meghívást, a programsorozat szombaton és vasárnap gyógy- és fűszernapokkal folytatódik. A szervezők célja, hogy minél szélesebb körben megismertessék az emberekkel a környéken termő gyógy- és fűszernövényeket. Az átadott tudásanyaggal abban szeretnének segíteni, hogy felismerjék és megtalálják a természetben a gyógy- és fűszernövényeket, a gyűjtésükhöz, felhasználásukhoz pedig hasznos, napi gyakorlatban alkalmazható ötleteket, tanácsokat adnak.
Zalaszentlászló a „gyógynövények völgye”, a környező erdőkben, mezőkön vadon termő növények nagy részének jótékony hatása van. Egyre nagyobb az igény a népi gyógyászatban is alkalmazott gyógynövényekre, a gasztronómiában a fűszernövények váltak közkedveltté, ugyanakkor az emberek többségének a gyógynövényismerete a „kamillánál megáll” – fogalmazott Bakos Péter.
Fatér Balázs István, a rendezvény társszervezője a programok ismertetésekor elmondta: a látogatóknak gyógynövénytúrát szerveznek, hogy a növényeket természetes környezetükben is felfedezhessék. A faluház udvarán jurtát állítanak, ahol a cserépbe ültetett gyógy- és fűszernövényeket – többek között orbáncfüvet, körömvirágot, aranyvesszőt, mentát, levendulát, vérehulló fecskefüvet, feketenadálytövet – mutatják be. A gyógynövények mellett helyet kap az ugyancsak jótékonyhatású csalán- és fenyőpalánta és a diócsemete is – sorolta a gyógynövénytermesztő végzettséggel is rendelkező Fatér Balázs István.
A gyógy- és fűszernövényekről szakemberek, köztük Babulka Péter népi orvoslás szakértő, fitoterepauta tart előadást a zalaszentlászlói faluházban és a rendezvény vendége lesz a biogazdálkodást folytató Krisna völgyi Öko-völgy Alapítvány is. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Megnyílt az ültetvénytelepítéseket támogató pályázati felhívás
Már benyújthatók a támogatási kérelmek az Agrárminisztérium által 25,2 milliárd…
Tovább olvasom >Borsmenta – a gyógynövények királynője
A mentafajokat több mint kétezer éve használja az emberiség. A…
Tovább olvasom >MGyT: a borsmenta az év gyógynövénye
A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGyT) Gyógynövény Szakosztálya 2024-ben a borsmentát választotta…
Tovább olvasom >További cikkeink
Csokiláz és pikáns rendelések – a magyarok így ünneplik a halloweent
Különleges rendelések és új édességtrendek Közép-Európában: egyre népszerűbbek az intim…
Tovább olvasom >KSH: Az élelmiszeripar értékesítési árai 0,9 százalékkal emelkedtek
Szeptemberben az ipari termelői árak átlagosan 0,9 százalékkal magasabbak voltak…
Tovább olvasom >Saját kézzel, ötévente, fehérre – így festik otthonukat a magyarok
A magyarok, csehek és szlovákok festési szokásait térképezte fel a…
Tovább olvasom >