Gyenge a gabonafélék terméshozama Szlovákiában
Szlovákiában a korábbi éveknél gyengébb terméshozam várható a gabonaféléknél az idén – derült ki a takarmányelőállítók szövetsége által csütörtökön közzétett előzetes adatokból.
Szlovákiában az idén 531 ezer hektárnyi vetőterületen termeltek alap gabonaféléket, vagyis búzát és árpát, a szövetség ezekből együttvéve mintegy 2,41 millió tonnát kitevő terméssel számol. Ebből 4,6 tonna hektáronkénti hozam mellett 1,7 millió tonna körüli mennyiség lehet a búza, és mintegy félmillió tonna az árpa, 4,2 tonna hektáronkénti hozam mellett. A búza és az árpa átlagos terméshozama az idén hektáronként 4,5 tonna körül alakulhat, csaknem ötödével lenne gyengébb, mint tavaly, amikor a hektáronkénti átlaguk 5,6 tonna körül volt.
A szlovákiai termelők az idén 6,5 tonna hektáronkénti terméshozam mellett egymillió tonna körüli kukoricaterméssel számolnak. Repcéből a nem véglegesített adatok szerint 3 tonnás hektáronkénti hozam mellett 454 ezer tonnára lehet számítani, napraforgóból 2,5 tonnás hektáronkénti átlag mellett 214 ezer tonnára, szójából pedig a becslések szerint 116 ezer tonnát takarítanak be, ami 2,6 tonnás hektáronkénti termésátlagot jelent.
A gyenge termésátlagokért Szlovákiában is egyértelműen a szárazság, a már télen kezdődött és az egész tavaszt végigkísérő csapadékhiány okolható – mondta az MTI-nek a szlovák agrárkamara elnökségi tagja, Pém Bálint. Az őstermelő szerint a több éves átlaghoz képest átlagosan 20-30 százalékos terméshozam-csökkenésről lehet beszélni a gabonafélék esetében, de egyes terményeknél a hozamkiesés ennél is magasabb lesz.
Kifejtette: a terméshozamokat tekintve rendkívül nagy eltérések tapasztalhatóak az egyes régiókban, sőt lokálisan is, ugyancsak jelentősek a különbségek a gabona minőségében. Utóbbira példaként felhozta: a kenyérgabona minősége kitűnő, ellenben a sörárpa minősége sok helyütt nem ideális, mivel az elvártnál alacsonyabb a hektolitersúlya. (Starovic Tibor, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak
A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis (ASP) kapcsán kiemelten fontos, hogy…
Tovább olvasom >Kiemelt figyelmet kap az aszályhelyzet
A kormány összehangolt cselekvési tervet készít az aszálykárok megelőzésére. Ennek…
Tovább olvasom >27 százalékkal csökkent a műtrágyaforgalom
2025 márciusában az egy hónappal korábbihoz képest 27 százalékkal kevesebb…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >