GVH: online vásárlásnál mindenki csak megbízható webáruházból rendeljen
Az online vásárlásnál érdemes körültekintőnek lenni, fontos, hogy mindenki csak megbízható, ismert webáruházból rendeljen és nézzen utána az elérhetőségeknek (cím, telefonszám). Ha ugyanis nincs ügyfélszolgálat, akkor a panaszát sem fogják kezelni – erre hívta fel a figyelmet a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) csütörtökön.
A hivatal kiemelten figyeli a digitális térben előforduló megtévesztéseket, számos eljárást indított online csalások miatt, most pedig az online vásárlásoknál felmerülő veszélyekre hívja fel a fogyasztók figyelmét.
A GVH mindenkinek azt tanácsolta, hogy ellenőrizze a weboldal URL címét, ha az https:// jelekkel kezdődik (vagy lakat ikon jelenik meg) akkor az azt jelenti, hogy a webhely rendelkezik tanúsítvánnyal. Ez igazolja, hogy az adott oldalt valóban az a vállalat üzemelteti, amelytől vásárolni kívánnak.
Online vásárlásnál indokolás nélküli elállási jog illeti meg a vásárlót a termék megrendelése és a kiszállítás közötti idő alatt. A termék átvételétől számítva további 14 nap van arra, hogy az érintett fogyasztó meggondolja magát és éljen az indokolás nélküli elállási joggal.
Egyúttal arra is felhívták a figyelmet, hogy nem azonos a vásárlót megillető védelem, ha az Európai Unió valamely tagállamából vagy ha nem uniós tagállamból rendel, ezt mindenképp érdemes mérlegelni.
Rámutattak, hogy az online vásárlásoknál a vásárlói vélemények és tapasztalatok fontos szerepet játszanak, ezek azonban nem mindig megbízhatóak. Ezért a GVH szerint legyen gyanús, ha egy weboldalon nincsenek értékelések vagy túl sok a pozitív, esetleg nagyon hasonló szövegezésű, illetve nyelvtanilag helytelen vélemény.
Csak biztonságos fizetési módot használjon, a bankkártya-adatait csak a bank online fizetésre létrehozott oldalán adja meg
– emelte ki közleményében a hivatal.
A Gazdasági Versenyhivatal fontosnak tartja, hogy minél fiatalabb korban felkészítse a gyerekeket a tudatos internethasználatra. Ezért indították el 2024 januárjában a Digitális Tudatosság Programot, amelyben a GVH szakemberei többek között az online vásárlás veszélyeiről is részletesen beszélnek az interaktív előadásokon. Folyamatosan lehet jelentkezni az ingyenes programra, amelynek a leírása a GVH oldalán elérhető.
Kapcsolódó cikkeink
Újabb hat évre Rigó Csaba Balázst nevezték ki a GVH elnökének
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Tízből nyolc európai internetező vásárolt online 2025-ben
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Allegro: 2026-ban is növekedést várnak, 3500–4000 új csomagautomatát terveznek, távozik a pénzügyi igazgató
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >További cikkeink
Mivel fogunk fizetni a kávéért 2030-ban, és végre megkapja-e Európa a saját pénzügyi infrastruktúráját?
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Több mint ezermilliárd forinttal támogatta a kormány az élelmiszeripari fejlesztéseket
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Amíg a világ változik, a közös élmény örök: Univerzumokon átívelő utazással debütált az Unicum új reklámfilmje
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >


