GVH-elnök: „a nemzeti versenyhatóság kiemelt feladata a magyar fogyasztók érdekeinek védelme”
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Államigazgatási Kollégium decemberi ülésén tartott előadást Rigó Csaba Balázs. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke bemutatta a nagy technológiai vállalatokkal szemben lefolytatott versenyfelügyeleti eljárások tapasztalatait és az októberben lezárult piacelemzés eredményeit, mely a mesterséges intelligencia versenyre gyakorolt hatását vizsgálta. Kiemelte: „A piaci verseny akkor tisztességes, ha minden szereplőre egységes szabályok vonatkoznak.”
A Gazdasági Versenyhivatal elnöke Miskolcon tartott előadást Alakszai Zoltán Főispán meghívására a Vármegyei Államigazgatási Kollégium tagjai számára.
Alakszai Zoltán elmondta:
„Az államigazgatási kollégium rendszeres szakmai rendezvényei a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye fontos tudásmegosztó fórumai. A Gazdasági Versenyhivatal elnökét azért hívtuk meg Miskolcra, mert a GVH szakmai feladatai több ponton is szorosan kapcsolódnak a kormányhivatal, illetve más szervezetek munkájához. Fontosnak tartottuk, hogy megismerjük a nemzeti versenyhatóság legfrissebb, elsősorban az online térre, a digitális világra vonatkozó tapasztalatait.”
Ehhez kapcsolódva a GVH elnöke előadásában kitért a hazai fogyasztóvédelmi rendszerben tevékenykedő hatóságok közötti hatékony együttműködésre is.
Rigó Csaba Balázs rámutatott:
„A társhatóságok közötti szakmai együttműködés rendkívül fontos a nagy technológiai cégekkel szembeni fellépés során, és nagyban növelheti a jogalkalmazói munka hatékonyságát. A kormányhivatalok fogyasztóvédelmi hatóságai kiemelt partnereink ebben a közös munkában”
– mutatott rá a GVH elnöke. Kifejtette, hogy a nemzeti versenyhatósághoz 2024-ben eddig mintegy 2000 panasz és bejelentés érkezett, melyek negyedét tette át az egyedi fogyasztóvédelmi ügyekben hatáskörrel és illetékességgel rendelkező kormányhivatalokhoz.
A GVH elnöke előadásában részletesen bemutatta a nemzeti versenyhatóság tapasztalatait a nagy technológiai cégekkel szembeni fellépés tekintetében. Hangsúlyozta: „A piaci verseny úgy tisztességes, ha minden szereplő tisztességes gyakorlatokat folytat. Minden szereplőnek meg kell felelnie a szabályoknak, függetlenül attól, hogy hazai cégről, vagy nemzetközi óriásvállalatról beszélünk.” – húzta alá Rigó Csaba Balázs.
A nemzeti versenyhatóság az elmúlt években megregulázta a Viber-t, a Google-t, az Apple-t és a TikTok-ot is. A GVH jelenleg is eljárást folytat a Microsoft-tal és a Temu-val szemben. Mindemellett Rigó Csaba Balázs előadásában kitért a mesterséges intelligencia alkalmazása terén elvégzett GVH piacelemzés eredményeire és versenypártolási javaslataira. Hangsúlyozta: versenyhátrányt okozhat a kis- és középvállalkozások számára az MI-technológiák rohamos terjedése, ha nem kezdik el alkalmazni azokat.
Kapcsolódó cikkeink
A GVH kész beavatkozni az élelmiszerek piacán zajló folyamatokba
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nyomon követi az élelmiszerek piacán zajló…
Tovább olvasom >Vizsgálja a GVH az eMAG vállalkozástámogatási vállalásainak teljesítését
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) vizsgálja, hogy az eMAG vállalásának megfelelően…
Tovább olvasom >GVH: Az online Árfigyelő bővítésének piacélénkítő hatása van
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett online Árfigyelő rendszer piacélénkítő…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >