Gondok vannak a Mere háza táján
A kiskereskedelmi láncokat felügyelő orosz hatóság, a Roszkomnadzor átfogó vizsgálatot tartott a Szvetofor üzleteiben januárban. Az egyik moszkvai boltban súlyos higiéniai problémákra derült fény: csótányokat, legyeket, élelmiszermolyokat, szemetet és lejárt szavatosságú termékeket találtak. Az ellenőrzések eredményeként több üzletet is bezártak, egyes esetekben hónapokra – írja a G7.
Tömeges boltbezárások Moszkvában

Mere store in Lithuania
Photo: Sebastian Rennack
Az orosz Forbes szerint Moszkva több mint 70 Szvetofor üzletének felét ideiglenesen bezárták. A problémák azonban nem érnek véget a higiéniai gondokkal: az orosz élelmiszer-kereskedelemben beérkező panaszok közel fele a Szvetoforhoz köthető, és a beszállítók sem mindig kapják meg időben a pénzüket.
A Szvetofor a Schneider-testvérek, Szergej és Andrej által alapított Mere üzletlánchoz tartozik, amely Magyarországon is terjeszkedni kíván. Szergej Schneider 1,4 milliárd dolláros vagyonával az ország 100 leggazdagabb embere közé tartozik.
Akadozó magyarországi terjeszkedés
A Mere magyarországi terjeszkedése már az első bolt megnyitása előtt akadályokba ütközött. A budapesti üzletnyitásokért felelős TS Retail Kft. több mint húsz munkatársat vett fel, létrehozott egy beszerzési és üzletfejlesztési csapatot, amely három másik régiós országban is működne, azonban az első magyarországi üzlet megnyitása továbbra is késlekedik.
A problémák főként a bérleti szerződések körül koncentrálódnak. A Mere olyan megállapodásokat akart kötni a kiszemelt üzlethelyiségek tulajdonosaival, amelyekben nem kell kauciót fizetnie, ám ezt a tulajdonosok nem fogadták el. Korábban egy káposztásmegyeri Spar helyén és Nyíregyházán is nyitottak volna üzletet, de a kaució nélküli megállapodás itt is akadályba ütközött.
Nemzetközi előzmények: vegyes eredmények
A Mere korábban Nagy-Britanniában, Belgiumban, Lengyelországban és Spanyolországban is próbálkozott, ám ezekben az országokban az összes üzletüket bezárták nem sokkal az első boltok megnyitása után. Ez nem túl kedvező előjel a magyarországi terjeszkedés szempontjából.
Ugyanakkor Szerbiában a Mere már 2020 karácsonya óta működik. Az elmúlt négy évben tíz üzletet nyitottak, és további boltok átalakítása is folyamatban van.
Hivatalos nyilatkozat
A magyarországi tevékenységet vezető Saverina Ekaterina a Telexnek nyilatkozva elmondta, hogy a Mere magyarországi üzleteinek megnyitása folyamatban van. Jelenleg a szükséges engedélyeket szerzik be a szabályozó hatóságoktól, hogy véglegesíthessék az üzlethelyiségek bérlését és a kereskedelmi tevékenység megkezdését.
A következő hónapokban eldőlhet, hogy a Mere végül sikerrel jár-e Magyarországon, vagy csatlakozik azon országok sorához, ahol a terjeszkedési terveik kudarcba fulladtak.
Kapcsolódó cikkeink
Többségi tulajdont szerzett a Magnit az Azbuka Vkusa prémium üzletláncban
A Magnit, Oroszország egyik legnagyobb kiskereskedelmi lánca többségi részesedést vásárolt…
Tovább olvasom >Védjegybejegyzést kért a McDonaldʼs Oroszországban
A McDonaldʼs kérelmet nyújtott be az orosz szabadalmi hivatalhoz, a…
Tovább olvasom >Oroszországban gyorsult az infláció januárban
Oroszországban 9,92 százalékra gyorsult az éves infláció januárban a decemberi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Május 19-től jön az új árrésstop a drogériákban – több ezer termék lehet érintett
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter bejelentése szerint május 19-én hatályba lép a…
Tovább olvasom >Imádják a nyereményjátékokat a magyar vevők egy friss kutatás szerint
Szinte minden magyar vásárló hajlandó többet költeni, ha ezzel nyerési…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság felsőfokon: országos terjeszkedéshez érkezett a Rossmannban a Respray újratöltő automata
Országos méretűvé nőtte ki magát a világ első spray termékeket…
Tovább olvasom >