Gond van a teával, ami az árra is kihat
Srí Lanka-i teatermelők kifejezték elégedetlenségüket a kormány által bejelentett 70%-os béremelési döntéssel kapcsolatban, amely szerintük súlyosbítja az ország pénzügyi válságát és veszélyezteti a nemzeti teakivitel versenyképességét. Az ország, mely évente körülbelül 250 millió kilogramm teát állít elő és ebből 95%-ot külföldre exportál, jelenleg egy súlyos gazdasági válsággal küzd, amelyet a devizahiány is tovább nehezít.
A béremelés, amelyet a munkaügyi minisztérium jelentett be, és amelynek értelmében az ültetvénytársaságoknak a következő hónaptól kell kezdeniük a bérek emelését, hónapok óta tartó tárgyalások eredménye. Azonban a Ceyloni Ültetvényesek Szövetsége (PAoC) szerint a döntés igazságtalan és fenntarthatatlan, mivel nem történt megfelelő konzultáció az iparággal. Roshan Rajadurai, a szövetség szóvivője szerint a béremelés aláássa Srí Lanka pozícióját a globális piacon, ahol Indiával és Kenyával is versenyben áll, mely országok alacsonyabb költségekkel és magasabb termelékenységgel büszkélkedhetnek.
A béremelés további pénzügyi terhet jelent az ültetvénytársaságok számára, összesen mintegy 35 milliárd rúpiás többletköltséget teremtve. A munkaügyi minisztérium figyelmeztetett, hogy azokat az ültetvénytársaságokat, amelyek nem tartják be az új előírásokat, államosíthatja a kormány.
A szakszervezetek viszont támogatják a béremelést, mondván, hogy ez elengedhetetlen lépés volt a lakosság növekvő szegénységének enyhítésére, ami a gazdasági válság következménye. A tárgyalások folyamatosak, és bár a teatermelők aggályai komoly kihívásokat jelentenek, a szakszervezetek és a munkavállalók reménykednek abban, hogy a béremelés hosszú távon javíthatja az életkörülményeket és stabilizálhatja a gazdaságot.
Kapcsolódó cikkeink
A kakaó, a kávé és a tea árai drágítják a globális élelmiszerimport-számlát a gazdagabb országok számára
A globális élelmiszerimport-számla az előző évhez képest várhatóan 2,2%-kal, több…
Tovább olvasom >Forró tea hidegebb időkben
A hosszan elhúzódó kánikula eddig nem igazán kedvezett a teaeladásoknak,…
Tovább olvasom >Októberi teaárak: miért lett ilyen drága a magyarok kedvenc forró itala?
A teafogyasztási szokásokra az infláció és az alapanyagok áremelkedése jelentős…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >