Globális élelmezésbiztonsági index a DuPont-tól
Globális élelmezésbiztonsági indexet jelentetett meg a DuPont – áll a társaság közleményében. A vállalat az index kidolgozásával az Economist magazin „Intelligence Unit” kutatócsoportját (EUI) bízta meg. A mutató az élelmezési bizonytalanság mögött meghúzódó tényezőket vizsgálja 105 országban, valamint azonosítja a tökéletesítésre vagy reformra szoruló területeket.
A DuPont közleménye szerint Ellen Kullman, a cég elnök-vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy az egységes élelmezésbiztonsági mérőszámok kulcsfontosságúak a globális élelmezésbiztonság javítása szempontjából. „Mindig is tudtuk, hogy amit megmérünk, azt el is végezzük” – fogalmazott Kullman.
„Világszerte a különféle kormányokkal, non-profit szervezetekkel és termelői szervezetekkel folytatott megbeszélések során világossá vált számunkra, hogy noha a célunk közös, nem beszélünk közös nyelvet – fejtette ki Kullman. Hozzátette: az éhezés kiváltó okának érdemi kezelése érdekében közös úton kell haladni az olyan égető problémák megoldásában, mint például az élelmiszerek megfizethetősége, rendelkezésre állása, a tápanyagok minősége és biztonsága. „Szó szerint milliárdokat fordítunk az élelmezésbiztonság megoldására, ennek ellenére egész eddig nem rendelkeztünk átfogó, globális módszerrel az élelmezésbiztonság, és ezen belül a helyi szintű beruházások és együttműködések hatásának mérésére” – állapította meg.
A globális élelmezésbiztonsági index az élelmezési bizonytalanság mögött meghúzódó tényezőket vizsgálja 105 országban, valamint azonosítja a tökéletesítésre vagy reformra szoruló területeket. A globális élelmezésbiztonságot számos kormány kiemelt fontosságú kérdésként kezeli, amint azt a közelmúltban megrendezett G8 és G20 csúcstalálkozók is mutatták. A májusi camp david-i G8 csúcstalálkozón bejelentett Új Élelmezésbiztonsági és Táplálkozási Szövetség létrehozása a G8 és az afrikai vezetők, a magánvállalatok és a civilszervezetek által a globális élelmezésbiztonság elérésére tett közös erőfeszítéseit példázza. Mindezek ellenére továbbra is szükség volt e törekvések precíz mérésére és elszámoltathatóságára szolgáló eszközre, és végül ez vezetett a DuPont és az EIU együttműködéséhez – áll a társaság közleményében.
Az EIU az indexet olyan vezető nemzetközi szakértők bevonásával hozta létre, akik tovább árnyalták az élelmezésbiztonsággal kapcsolatos összetett képet és hozzájárultak az index megtervezéséhez és kialakításához. Leo Abruzzese, az Economist Intelligence Unit kutatócsoportjának globális előrejelzési igazgatója szerint a globális élelmezésbiztonsági index az élelmezésbiztonság szintjét annak a központi kérdésnek a mentén méri, hogy milyen mértékben érhető el egyszerű módon az egyes országok fogyasztói számára megfelelő mennyiségű, biztonságos, jó minőségű és megfizethető árú élelmiszer? „Kiterjedt modellezési szemléletünk miatt úgy véljük, hogy ez az átfogó eszköz segítséget nyújt majd a vezetők számára abban, hogy a szavaktól az eredmények felé mozduljanak el”- közölte Leo Abruzzese.
Az interaktív globális élelmezésbiztonsági index online elérhető a www.foodsecurityindex.eiu.com oldalon. Többek között foglalkozik a főbb eredmények elemzésével, az élelmiszerek megfizethetőségének, hozzáférhetőségének, rendelkezésre állásának, tápértékének és biztonságának speciális aspektusait mérő 25 globális mérőszám meghatározásával, illetve az összpontszámokból álló interaktív „hőtérkép”, valamint az egyes kategóriákban elért részletes eredmények bemutatásával. A módosítható súlyozás több forgatókönyv tervezését, illetve több ország egyidejű összehasonlítását, valamint a ranglisták mérőszám alapján történő módosítását teszi lehetővé. A honlap információs oldalt tartalmaz valamennyi országról, amelynek révén lehetővé válik az egyes gazdaságok élelmezésbiztonsági szempontú elemzése. Egy egyedülálló funkció is bekerül majd annak felmérésére, hogy az élelmiszerár-változások milyen hatást gyakorolnak az egyes országok élelmezésbiztonsági kérdések kezelésére vonatkozó képességére. (agromonitor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >