GKI: márciusban is változatlan a konjunktúraindex
Változatlan maradt márciusban a GKI-Erste konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke, továbbra is viszonylag optimista hangulatot tükröz; az üzleti várakozások kissé javultak, a fogyasztóiak viszont érezhetően romlottak, a 2013 őszi szintre estek – állapította meg a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb havi előrejelzésében, amelyet az Európai Unió támogatásával készít.
A konjunktúraindex a februári mínusz 3,2 pontról, mínusz 3,6 pontra csökkent, az üzleti bizalmi index 3,5 pontról 4,2 pontra emelkedett, a fogyasztói bizalmi index pedig mínusz 22,4 pontról mínusz 25,8 pontra süllyedt márciusban.
Az üzleti szférán belül márciusban csak az ipari várakozások lettek kedvezőbbek, de a bizalmi index itt sem érte el a tavaly év végi szintet.
A rendelés- és készletállomány megítélése egyaránt javult, de az exportrendeléseké romlott, valamint az elmúlt időszak termeléséről alkotott vélemény is gyengébb. A beruházási szándék szintén csökkent tavaly márciushoz képest.
Az építőipari bizalmi index márciusban lényegében nem változott. Az előző háromhavi termelés megítélése enyhén romlott, a rendelésállományé stagnált.
A kereskedelmi bizalmi index a februári szerény emelkedést követően annál nagyobb mértékben csökkent, de továbbra is az immár több mint egy éve jellemző, viszonylag keskeny sávban maradt. Az eladási pozíció és a várható rendelések megítélése romlott, miközben a válaszadók enyhén csökkenő készletszintet érzékeltek.
A szolgáltatói bizalmi index márciusban minimálisan csökkent, elsősorban az általános üzletmenet és a forgalmi várakozások romló megítélése következtében.
A foglalkoztatási hajlandóság az építőipar kivételével – ahol a létszámcsökkenésre számítók aránya a magasabb – minden ágazatban javult. Mérséklődött a lakosság munkanélküliségtől való félelme.
A cégek döntő többsége továbbra is változatlan árakra számít, de az áremelési törekvés a kereskedelem kivételével minden ágazatban erősödött kissé. A kereskedelemben viszont csökkent az áremelést tervezők aránya és a tervezett áremelés mértéke, s tovább mérséklődött a fogyasztók inflációs várakozása is.
A magyar gazdaság várható helyzetének megítélése a szolgáltató szektor kivételével kissé javult, a lakosság körében viszont némileg romlott.
A GKI fogyasztói bizalmi index márciusban – a februári korrekciót követően – újra csökkent. Tavaly a két csúcspont áprilisban és októberben volt, az elmúlt hónapokban azonban szinte folyamatos a romlás, bár a hangulat még így is viszonylag optimista. A lakosság a saját következő évben várható pénzügyi helyzetét és megtakarítási képességét is rosszabbnak ítélte, mint februárban, ugyanakkor javulónak érezte a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
3,4%-kal bővült a fogyasztás
A KSH megerősítette, az idei első negyedévben 0,8%-kal nőtt a…
Tovább olvasom >Varga Mihály: meg kell erősíteni a magyar gazdaság szuverenitását, a hazai élelmiszeripart
Európa jövője egyenrangú, szuverén tagállamokkal biztosítható, ezért a kormány továbbra…
Tovább olvasom >1,1%-kal nőtt a hazai gazdaság az első negyedévben
Az idei első negyedévben 0,8%-kal nőtt a gazdaság teljesítménye az előző…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >