GKI: Romló bizalmi indexek és gazdasági kilátások Magyarországon
Novemberben mind az üzleti szféra, mind a fogyasztók pesszimistábbá váltak Magyarország gazdasági kilátásaival kapcsolatban – derül ki a GKI Gazdaságkutató által végzett felmérésből. A GKI üzleti bizalmi indexe az előző hónaphoz képest több mint 2 ponttal csökkent, és mind a négy vizsgált szektorban romlottak a kilátások.
Az ipari és az építőipari bizalmi indexek 3, illetve 2 ponttal estek vissza, míg a kereskedelemben és a szolgáltatások terén hibahatáron belüli csökkenést mértek. Továbbra is a kereskedelem a legborúlátóbb ágazat, amelyet szorosan követ az építőipar. A szolgáltatások terén valamivel kedvezőbb a helyzet, de az összkép továbbra is negatív. A gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése kétéves mélypontra zuhant.
Inflációs várakozások és áremelések
A vállalkozások összesített áremelési tervei az elmúlt 11 hónap legmagasabb szintjére emelkedtek, különösen a kereskedelmi szektorban erősödtek az áremelési törekvések. Ez egyértelműen jelzi, hogy a vállalkozások az infláció hatásait próbálják enyhíteni, ami a fogyasztók számára további drágulást vetít előre.
Fogyasztói hangulat: 12 havi mélyponton
A fogyasztói bizalmi index immár harmadik hónapja csökken, ezúttal közel 4 ponttal, és így 12 hónapos mélypontra süllyedt. A lakosság elégedettsége az elmúlt egy év pénzügyi helyzetével jelentősen romlott, és a következő évre vonatkozó várakozások sem kedvezőek. Bár a nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető pénz megítélése és a gazdasági helyzetre vonatkozó várakozások csak hibahatáron belül romlottak, az inflációval kapcsolatos aggodalmak erősödtek.
Kormányzati reakciók és jövőkép
A romló bizalmi indexek érzékenyen érinthetik a kormányt, amely már most gazdaságélénkítő akciótervekkel és nemzeti konzultációval próbálja javítani a helyzetet. A 2026-os választások közeledtével a kormány számára kulcsfontosságú a gazdasági bizalom visszaszerzése.
Az elmúlt két gyenge év után a kormány 2024-re 3,4%-os GDP-növekedést tervezett a költségvetésben, de az Európai Bizottság szerint ez valószínűleg csak 1,8% körül alakulhat. Eközben a friss hároméves bérmegállapodás jelentős minimálbéremelést ígér, de ennek ütemét újra kell tárgyalni, ha a gazdasági adatok kedvezőtlenül alakulnak. Orbán Viktor azonban optimistán nyilatkozik, és 2025-re „fantasztikus évet” vár.
Az üzleti és fogyasztói bizalom romlása, az inflációs nyomás és a gazdasági környezet kiszámíthatatlansága tovább fokozza a bizonytalanságot Magyarországon. A kormány gazdaságélénkítő tervei ambiciózusak, de a makrogazdasági mutatók alakulása meghatározó lesz a következő hónapok gazdasági kilátásai szempontjából.
Kapcsolódó cikkeink
Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Februárban 3 ponttal csökkent a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett…
Tovább olvasom >Decemberben kilenc havi csúcsára emelkedett a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >