GKI: Májusban javultak az üzleti, romlottak a fogyasztói várakozások
Májusban, az áprilisi kétéves mélypont után kissé emelkedett a GKI konjunktúraindexe. A várakozások erős optimizmust tükröznek, de két év óta (áprilist nem számítva) így is a legkisebb mértékűt. Az üzleti várakozások májusi javulása és a fogyasztóiak romlása egyaránt szerény, de a hibahatárnál erősebb.
Az üzleti szférán belül az építőipar kivételével minden ágazatban javultak a várakozások, de egyikben sem érték el márciusi szintjüket. Az ipari bizalmi index májusi emelkedése ellenére érezhetően elmaradt az elmúlt két évre jellemzőtől. Kedvezőbbé vált a termelési helyzet és kilátás, valamint kissé a rendelésállomány, ezen belül az export megítélése, s kissé kisebbnek érezték a válaszadók a készletállományt is. Az építőipari bizalmi index kéthavi csökkenés után májusban lényegében stagnált. A magasépítő cégek kissé derűlátóbbá váltak, míg a mélyépítők kilátásai valamelyest tovább romlottak, ezzel a két szektor várakozása szinte azonossá vált. Továbbra is az építőipar messze a legoptimistább ágazat. Az építőipari cégek előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettsége hibahatáron belül javult, a rendelésállomány értékelése nem változott. A kereskedelmi bizalmi index májusban az áprilisi csökkenésnél kisebb mértékben emelkedett, s ezzel az elmúlt öt évet jellemző viszonylag keskeny sáv közepéhez áll közel. Az eladási pozíció megítélése alig változott, a rendelések várható alakulását sokkal, a készletek nagyságát pedig kissé derűlátóbban ítélték meg a válaszolók. A szolgáltatói bizalmi index májusban visszatért a márciusi szintjére. Bár az általános üzletmenet és a forgalmi helyzet megítélése gyengült, a forgalmi várakozások erősödtek.
A foglalkozatási szándék elmúlt hónapokra jellemző gyengülése májusban minden ágazatban növekedésre váltott, kivéve az építőipart. Kissé erősödött a lakosság munkanélküliségtől való félelme. Az áremelési törekvés az iparban és az építőiparban erősödött, a kereskedelmi és szolgáltató cégek körében gyengült, a fogyasztók inflációs várakozása kissé erősödött. A magyar gazdaság helyzetének megítélése minden ágazatban sokat javult, különösen az építőiparban; a lakosság véleménye viszont kissé romlott.
A GKI fogyasztói bizalmi index értéke három havi javulás után májusban kissé mérséklődött, s közel egy éve egy nagyon szűk sávban hullámzik. Az emberek saját várható pénzügyi helyzetüket kissé jobbnak, megtakarítási képességüket viszont valamivel rosszabbnak látták, mint áprilisban. A lakosság a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lelehetőségét lényegében változatlannak érzékelte.
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >GKI elemzés: Lemaradó export, leszakadó munkatermelékenység
A visegrádi országok alapvetően export vezérelt, nyitott gazdaságok. Ezt jól…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A saját lábra állást ne más végezze el
A gazdasági versenyképesség sokszor emlegetett eleme az exportképesség. Ha egy…
Tovább olvasom >További cikkeink
A Munch-ba olvad Románia legnagyobb ételmentő platformja, így már közel hatezer partnertől lehet ételt menteni
A cseh versenytárs felvásárlása után, Romániában is folytatja a stratégiáját…
Tovább olvasom >A Valentin-napi hulladék kétharmada nem újrahasznosítható
Az Európai Unióban egyetlen Valentin-napon több mint 100 000 tonna…
Tovább olvasom >95 millió forint segítség másfél hónap alatt a Tesco munkatársaitól és vásárlóitól a rászorulóknak
95 millió forinttal támogatja az ország legnagyobb adománygyűjtő csapata az…
Tovább olvasom >