GKI-előrejelzés 2009-re
A gazdaságkutató intézet prognózisa szerint idén 6,5 százalékkal csökken a magyar gazdaság teljesítménye, esnek a reálkeresetek és éves átlagban közel 5 százalékos infláció várható.
A GKI megállapítja, hogy a világot jellemző mély pesszimizmus és piaci pánik április-májusban enyhült, de a recesszióból való gyors kilábalásra nem számíthatunk.
A magyar gazdaság teljesítménye az I. negyedévben 6,7 százalékkal esett vissza. A munkanélküliségi ráta 9,9 százalékra emelkedett az egy évvel ezelőtti 7,7 százalékról, a reálkereset pedig 2,7 százalékkal csökkent. Eközben a külső egyensúly látványosan javul, a belső pedig megfelel a nemzetközi követelményeknek.
Idén az év egészét tekintve a magyar gazdaság 6,5 százalék körüli visszaesése várható, a mélypontot várhatóan a harmadik negyedévben érjük el. Az ipari termelés 18 százalékkal, a mezőgazdasági termelés 20 százalékkal zuhan. Az aszályos időjárás következtében búzából és kukoricából jelentős terméscsökkenésre lehet számítani. Idén a lakosság mérsékli fogyasztását, így leginkább a tartós fogyasztási cikkek vásárlását. A kiskereskedelmi forgalom 5 százalékkal csökken. A versenyszférában 0,5 százalékkal, a közszférában több mint 5,5 százalékkal csökken a reálkereset. A vállalkozások eredménye is mérséklődik, várhatóan több mint 10 százalékkal. 2009. közepétől az áfa- és jövedéki adóemelések hatására megugrik az infláció, év végére 7 százalék körül lesz. Éves átlagban 5 százalékos drágulási ütem várható.
A válságból való kilábalás valószínűleg az USA-ban, Kínában és Indiában kezdődik meg, esetleg már idén. Az EU összevont GDP-je 2009-ben várhatóan 4,5 százalékkal, Németországé 6 százalékkal csökken.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >