GKI – Előrejelzés 2009-2010-re

Szerző: trademagazin Dátum: 2009. 09. 24. 00:04

A GKI Gazdaságkutató szerint a nyári adatok arra utalnak, hogy túl vagyunk az elmúlt 70 év legnagyobb gazdasági válságán. A kilábalás tartóssága és mértéke azonban még bizonytalan.

A fejlett országokban a rengeteg közpénz felhasználásával nemcsak a pénzügyi rendszer összeomlását, s ennek nyomán egy tragikus méretű gazdasági-szociális katasztrófát sikerült elkerülni, de a II. negyedévi adatok már a válság mélypontja körüli helyzetet valószínűsítenek. A világ túljutott az elmúlt 70 év legnagyobb gazdasági válságának legfájdalmasabb szakaszán. Világszerte – így Magyarországon is – emelkednek a konjunktúra- és tőzsdeindexek, erősödik a befektetők kockázat-vállalási hajlandósága. Ez a reálfolyamatok javulását vetíti előre. Ugyanakkor ennek mértéke és tartóssága bizonytalan.
A visszaesés mértéke Magyarországon az átlagosnál magasabb: 2009 I. félévében az EU-ban 4,8%-kal, Magyarországon 6,4%-kal volt kisebb a GDP, mint egy évvel korábban. Németország – fő exportpiacunk – GDP-je csaknem 6%-kal csökkent. A magyar gazdaság 2009 őszén a visszaesés mélypontján van (az I. félévben a GDP 7,2%-kal esett). A IV. negyedévben már minimális növekedés várható, éves átlagban 6,5%-os visszaesés valószínű.
Év végére a GKI  10,3% körüli munkanélküliséget vár. A lakosság reáljövedelme 4-5%-kal esik vissza,  a zuhanó hitelfelvételekkel együtt fogyasztása 6,7%-kal csökken, megtakarítási hajlandósága viszont a GDP közel 5%-ára emelkedik.  Éves átlagban 4,4%-os, az év végén 6% közeli infláció várható. A vállalkozások üzleti eredménye várhatóan több mint 10%-kal mérséklődik.
A magyar gazdaság 2010. évi fejlődése főleg a világméretű kilábalási-konszolidációs folyamat függvénye. 2010-ben fő kereskedelmi partnereinktől csak mérsékelt növekedési impulzus remélhető. Ugyanakkor újraindulhat az EU-termelés egy részének versenyképesebb telephelyekre, így Magyarországra történő kihelyezése, a régiós gazdasági együttműködés fejlődése, s az EU-n kívüli piacok felé történő nyitás is dinamizáló tényező lehet.




Kapcsolódó cikkeink