GKI Elemzés: A versenyképesség került előtérbe a fenntarthatósággal szemben az EU-ban?
Az Európai Unió fenntarthatósági (ESG) célkitűzései kiemelt prioritások voltak az utóbbi években. A fenntarthatóságot érintő szabályozások célja, hogy a vállalatok működésük során figyelembe vegyék a környezeti és társadalmi hatásokat, valamint az átlátható vállalatirányítást. A jelenlegi nemzetközi versenyképességi kihívásokra reagálva azonban az EU úgy döntött, hogy elhalasztja a fenntarthatósági szempontoknak való megfelelések határidejét. A fenntarthatóság továbbra is kiemelt prioritás maradt, versenyképességi szempontok miatt csak megnövelték az erre való felkészülési időt.
Két éves halasztás
2025 áprilisában az Európai Tanács jóváhagyta az ún. Omnibus csomag részeként benyújtott „Stop-the-clock” irányelvet, amelynek célja az uniós szabályok egyszerűsítése, a fenntarthatósági szabályozások halasztása, és ezáltal az EU versenyképességének növelése. A döntés értelmében a Vállalati Fenntarthatósági Jelentéstételi Irányelv (CSRD) második és harmadik hullámába tartozó vállalatok számára két évvel, míg a Vállalati Fenntarthatósági Átvilágítási Irányelv (CSDDD) első alkalmazási fázisát egy évvel halasztják el. Így tehát azok a nagyvállalatok, amelyek eredetileg 2026-ban kezdték volna meg a CSRD szerinti jelentéstételt, most 2028-ban kell először jelenteniük a 2027-es pénzügyi év adatairól, míg a tőzsdén jegyzett kis- és középvállalkozások esetében a jelentéstétel kezdete 2029-re tolódik. A legnagyobb vállalatokra vonatkozó fenntarthatósági átvilágítási (CSDD) kötelezettségek alkalmazása 2028-ra halasztódik.
Az Omnibus csomag részeként az Európai Bizottság javaslatot tett a CSRD és a CSDDD tartalmi módosításaira is, amelyek célja a szabályozások egyszerűsítése és a vállalatokra nehezedő adminisztratív terhek csökkentése. Ezek a javaslatok azonban még tárgyalás alatt állnak, és várhatóan hosszabb időt vesz igénybe a véglegesítésük.
A magyar vállalatokra gyakorolt hatások
Az EU tagállamainak legkésőbb 2025. december 31-ig át kell ültetniük a módosított határidőjű CSRD irányelvet a nemzeti jogrendjükbe, azaz a hazai ESG törvény ennek megfelelően változni fog a közeljövőben. A CSDD irányelv átültetése a magyar jogba 2027-ig kell, hogy megtörténjen.
A halasztások lehetőséget nyújtanak a magyarországi vállalatoknak, hogy alaposabban felkészüljenek a fenntarthatósági jelentéstételi és átvilágítási kötelezettségekre, ami nagyon jól jön a cégeknek, ugyanis számos magyar vállalat jelentősen le van maradva a teendőket illetően. Ez az időszak lehetőséget ad a szükséges belső folyamatok, adatgyűjtési rendszerek és jelentéstételi struktúrák megfelelő kialakítására. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a halasztások nem jelentik a kötelezettségek eltörlését.
A vállalatoknak továbbra is javasolt proaktívan készülniük a fenntarthatósági szempontok bevezetésére, fejlesztésére, illetve a jelentéstételre. Különösen azok vállalatok számára fontos ez, amelyek nemzetközi ellátási láncokban vesznek részt, mivel partnereik már most is elvárhatják a fenntarthatósági adatok rendelkezésre bocsátását. A nagy nemzetközi vállalatok egyre inkább megkövetelik a fenntarthatósági adatokat beszállítóiktól, így az érintett magyar cégeknek is el kell kezdeniük ESG-jelentések készítését. Emellett a tőkéhez jutás, illetve a kedvező finanszírozási kondíciók szempontjából is egyre inkább meghatározó az ESG jelentés. Az ESG-szempontokat figyelembe vevő befektetők preferálják azokat a vállalatokat, amelyek fenntarthatósági szempontból transzparensek és szabálykövetők. Továbbá a fenntarthatóan működő vállalatok előnyt élvezhetnek uniós és állami támogatásoknál is.
Teendők a magyar vállalatok számára
A magyar vállalatok számára tehát a jelenlegi halasztások egyfajta „lélegzetvételnyi” időt biztosítanak, de a tartós versenyképesség és megfelelés érdekében javasolt már most megkezdeni a felkészülést a fenntarthatósági jelentéstételi és átvilágítási kötelezettségekre. Ez különösen fontos, hiszen az ESG szemlélet vállalati működésbe történő integrálása összetett és időigényes folyamat. A megfelelő jelentéstételi struktúra kialakítása nemcsak technikai, hanem stratégiai feladat is, amelyhez szemléletformálásra, kapacitásépítésre és belső együttműködésre is szükség van. A halasztás tehát nemcsak adminisztratív könnyítés, hanem lehetőség a valódi, megalapozott felkészülésre.
Kapcsolódó cikkeink
Új takarmányadalékot engedélyezett az EU: így hat az állatok egészségére az L-arginin
Az Európai Unió engedélyezte az L-arginin takarmányadalékként való használatát, amely…
Tovább olvasom >Korlátozza az EU a készpénzes fizetést
Az Európai Unió 2027-től maximálja a készpénzben teljesíthető fizetések összegét:…
Tovább olvasom >Új piacokat keres az EU az élelmiszeripar számára
Az amerikai piac kiesése komoly kihívást jelent az Európai Unió…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: nagy az esélye az árréscsökkentés fenntartásának
Nagy esélye van annak, hogy az árréscsökkentési intézkedést nem vezetik…
Tovább olvasom >A magyar mellett a szlovák malomiparosok is elutasítják a rovarokat az élelmiszerekben
A Szlovák Malomipari Szövetség csatlakozott a hazai pékek kezdeményezéséhez, és…
Tovább olvasom >Új uniós útmutatók segítik a felkészülést az EUDR alkalmazására
Az Európai Bizottság új útmutatót és gyakran ismételt kérdéseket tartalmazó…
Tovább olvasom >