GKI: 2,5 éves csúcsára jutott a konjunktúraindex márciusban
Márciusban már ötödik egymást követő hónapban emelkedett a GKI konjunktúraindexe; a változások egyik alkalommal sem voltak jelentősek, de az index így is 2,5 éves csúcsára jutott – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. az MTI-vel.
A konjunktúra-index kiszámításakor a kutatócég az üzleti szférán belül az ipar, a kereskedelem az építőipar és a szolgáltató szektor, illetve a lakosság várakozásait veszi figyelembe.
Az Európai Unió támogatásával készített felmérés szerint a konjunktúraindex a februári 0,1 pontról 0,5 pontra nőtt, az üzleti bizalmi index 4,5 pontról 4,7 pontra emelkedett, a fogyasztói bizalmi index pedig mínusz 12,4 pontról mínusz 11,5 pontra javult márciusban.
Az üzleti szférán belül az ipar kivételével minden ágazat várakozása kisebb-nagyobb mértékben javult. Az iparban az elmúlt időszak termelésének megítélése javult, az összes rendelésállományé stagnált – de az exportrendeléseké kedvezőbb lett -, a termelési kilátásoké viszont gyengült. A készleteket valamivel kisebbnek látták a válaszolók.
Az építőipari kilátások tavaly december óta folyamatosan javulnak, de idén márciusban az ágazat bizalmi indexe csaknem tizenkilenc éves csúcspontjára ugrott.
A kereskedelmi bizalmi index értéke márciusban már negyedik hónapja emelkedett, de így is bennmaradt az elmúlt három évet jellemző viszonylag keskeny sávban. Az eladási pozíció megítélése enyhén romlott, a rendelések várható alakulásáról alkotott vélemény nem változott, a készleteké kedvezőbb lett.
A szolgáltatói bizalmi index márciusban kissé emelkedett. Az elmúlt időszak forgalmának és az általános üzletmenetnek a megítélése javult, a várható forgalomé stagnált.
A foglalkoztatási szándék minden ágazatban kedvező és erősödő. A lakosság félelme a munkanélküliségtől 1998 közepe óta nem volt ilyen alacsony. Az építőipar kivételével – ahol nem változott – minden ágazatban csökkent az áremelési törekvés, különösen a kereskedelemben. A cégek kétharmada-háromnegyede minden ágazatban változatlan árakra számít. A fogyasztók inflációs várakozása márciusban nem változott.
A magyar gazdaság kilátásainak megítélése a kereskedelem kivételével minden ágazatban és a lakosság körében is javult, különösen az építőiparban.
A GKI fogyasztói bizalmi index márciusban a januári szintre emelkedett vissza. A lakosság saját pénzügyi helyzetének következő egy évét jobbnak ítélte, mint februárban, várható megtakarítási képességét viszont kissé rosszabbnak. A lakosság a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek következő egy évben várható vásárlási lehetőségét javulónak érezte. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI elemzés: Távolabb vagyunk az eurózóna tagságtól, mint 10 éve
Magyarország az Európai Unióba való belépésével kötelezettséget vállalt az euró…
Tovább olvasom >Hatszoros különbség a települések között – A 2023-as nettó keresetek alakulása településenként
A 2023. évi nettó keresetek települések szerinti alakulását vizsgálta meg…
Tovább olvasom >Magasak a lakosság árvárakozásai: alig változnak az inflációs illúziók
2022–23-ban az árak növekedése állt a közbeszéd középpontjában, ám ez…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >