GFM-államtitkár: eredményes intézkedéseket tett a kormány az élelmiszerinfláció leszorítása érdekében
Az infláció leszorítása érdekében a kormány számos eredményes intézkedést tett, döntött egyebek mellett a kötelező akciózásról és a Gazdasági Versenyhivatallal közösen elindította az online árfigyelő rendszert – mondta a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) gazdaságfejlesztésért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős államtitkára szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.

Cél a gazdasági növekedés
Lóga Máté hangsúlyozta: a magyar kormány a legfőbb hangsúlyt a munkahelyek és családok védelmére helyezte. Emellett kiemelt cél az infláció letörése, egyszámjegyűre szorítása, valamint a magas kamatkörnyezet, illetve a lassuló hitelfelvételi kedv trendjének megtörése, a hitelezés és a gazdasági növekedés helyreállítása – tette hozzá.
Mindez összetett feladat elé állította a kormányt, ezért gazdaságvédelmi akciótervet hoztak létre – idézte fel az államtitkár.
Lóga Máté az intézkedések közül kiemelte egyebek mellett az áramárplafon bevezetését azokban az iparágakban, amelyek a legnagyobb hatást gyakorolják az inflációra.
A kormány mintegy 5000 vállalkozásnak biztosította, hogy ki tudjanak lépni az extrém magas áron kötött fix áramszerződéseikből, és megawattóránként legfeljebb 200 eurós áron juthassanak áramhoz. Ezzel az érintett vállalatok jelentős tehertől szabadulnak meg, és javul a versenyképességük – hangsúlyozta.
Az államtitkár jelentős lépésként értékelte a SZÉP-kártya kedvezményes keretének kibővítését 450 ezerről 650 ezer forintra, így a munkáltatók adókedvezménnyel utalhatnak újabb 200 ezer forintot dolgozóiknak augusztus 1. és 2023. december 31. között. Ebben az időszakban a SZÉP-kártyákon rendelkezésre álló összegeket a családok hidegélelmiszerek vásárlására is felhasználhatják – emlékeztetett.
Lóga Máté kiemelte, hogy augusztus 1-jétől az élelmiszerek 15 százalékos kötelező akciózása is segíti a családokat és az infláció letörését.
A SZÉP-kártya kedvezményes keretének megemelése bővíti a turisztikai keresletet, a felhasználási lehetőség kibővítése pedig számottevően javítja a családok vásárlóerejét. Az intézkedés várhatóan növeli a fogyasztást, így segíti az élelmiszeripart, végső soron pedig hozzájárul a magyar gazdasági teljesítmény növekedéséhez és a munkahelyek megvédéséhez – összegezte.
Az államtitkár felidézte azt is, hogy a beruházások további erősítése érdekében újabb támogatásról döntött a kormány. A Széchenyi Beruházási Hitel maximális hitelösszege a korábbi 500 millió forintról 1 milliárd forintra emelkedett, és a lízingkonstrukcióban igényelhető összeg szintén a duplájára, 200 millióról 400 millió forintra nőtt augusztus 1-jétől.
Ismertette, hogy az idén elindult Széchenyi Kártya MAX+ Program keretében július 31-ig közel 30 ezer kérelem érkezett mintegy 1200 milliárd forint értékben, amelyből 600 milliárd forintnyit már le is szerződtek.
Lóga Máté hozzátette, hogy a Széchenyi Kártya Program a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogrammal együtt mintegy 1,2 százalékponttal járul hozzá idén a gazdasági növekedéshez, így a munkahelyek megőrzéséhez.
Kapcsolódó cikkeink
Legalább 16 százalékos drágulást érez a fiatalok fele
Átlagosan 19 százalékos inflációt érzékeltek a fiatalok idén februárban, de…
Tovább olvasom >Árrésstop után: tovább csökkentek a tejfölök árai
Több mint egy hónap telt el azóta, hogy a kormány…
Tovább olvasom >Az euróövezetben lassult a fogyasztói árak emelkedésének üteme márciusban
Márciusban az előzetesen becsültnek megfelelően mérséklődött az éves infláció az…
Tovább olvasom >További cikkeink
MEGJELENT A TRADE MAGAZIN LEGFRISSEBB SZÁMA!
Megjelent a Trade magazin legújabb, 2025/5. száma, amelynek bővített digitális…
Tovább olvasom >Hatezren vettek részt az Etesd az Eszed program Fenntarthatósági Kihívásában
Újabb mérföldkőhöz érkezett a Nestlé az Egészségesebb Gyerekekért és az…
Tovább olvasom >A fenntartható vásárlásért kampányol a SPAR Szlovéniában
Szlovéniában újabb lépést tett a SPAR a fenntarthatóság felé vezető…
Tovább olvasom >