GfK Hungária: Idén csökken, jövőre stagnál a fogyasztás
A GfK Hungária piackutató szerint idén csökken, jövőre pedig stagnál a fogyasztás Magyarországon.
A cég csütörtöki közleményében ismerteti: a tartós fogyasztási cikkek piaca körülbelül 5 százalékkal zsugorodhat, amit jövőre egy hasonló nagyságrendű bővülés ellensúlyozhat. A GfK hozzáfűzi: 2011. végén – jellemzően a karácsonyi akciók miatt előrehozott vásárlásoknak köszönhetően – a piac az utolsó negyedévben, de főleg decemberben tudott nőni. Ez 6 százalékos növekedést jelentett 2011-ben 2010-hez képest.
A GfK kifejti: a magyar háztartások fogyasztása 2007 óta folyamatosan csökken, tehát nemcsak a válság miatt fogták vissza az emberek a fogyasztást, a válság csak felerősítette a már amúgy is csökkenő tendenciát.
A piackutató a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataira hivatkozva emlékeztet arra, hogy 2000-ben a magyar háztartások összes jövedelmük 29 százalékát fordították élelmiszerre és lakásfenntartásra, háztartási energiára pedig 18 százalékát. Tíz évvel később az arányok jelentősen megváltoztak: az élelmiszerre költött összeg a teljes költés 23 százalékára csökkent, a lakás fenntartására, energiára elköltött részarány pedig már 25 százalékot tett ki. Jelentősen nőtt a hírközlés és szórakozás részesedése a lakossági fogyasztásban, anélkül, hogy ezekre többet kellett volna költeni, hiszen ezek a szolgáltatások relatíve olcsóbbá váltak.
A KSH adatai szerint ezzel szemben a lakásfenntartás és az energia nagyon megdrágult, így akkor is sokkal többet költenek erre a fogyasztók, ha nem fogyasztanak mennyiségileg többet – jegyzi meg a GfK, hozzátéve, hogy az energiaárak és a lakásfenntartási költségek emelkedése miatt úgy tűnik, hogy a lakosság főként két területen fogta vissza a fogyasztását: az élelmiszerek és az élvezeti cikkek fogyasztása terén, továbbá a ruházkodáson, bár kisebb mértékben.
A GfK az online értékesítés térhódítására is felhívja a figyelmet. Kifejti: az elektronikai termékek piacán jelenleg már az összértékesítés több mint 10 százaléka ezen a csatornán keresztül bonyolódik, bár az élelmiszereknél egyelőre elenyésző ez az értékesítési forma. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >