Génkezelt kukorica engedélyezése ellen tiltakozik a német intézet
A müncheni Testbiotech Intézet felszólította az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül egy génkezelt kukoricafajta forgalmazásának engedélyezését.
A német intézet állítása szerint a MON 89034 × MON 88017 kukoricafajta engedélyezését június 17-én az EU hivatalos közleményben jelentette be, ez azonban szinte észrevétlen maradt a közvélemény számára. Az Európai Unió engedélyezte, hogy a Monsanto által előállított génkezelt kukoricát élelmiszerek és takarmányok előállítására használják, ugyanakkor a Testbiotech szerint a termény felhasználásának potenciális következményeit nem vizsgálták ki kellőképpen.
Az Európai Bizottság szabadon dönthetett a kukorica engedélyezéséről, mivel március közepén a tagállamok nem tudtak egységes álláspontot kialakítani ebben a kérdésben. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) előzetesen ártalmatlannak nyilvánította a növényt. Az EFSA vizsgálatára egyébként Németország kérése nyomán került sor, Berlin ugyanis támogatja a kukorica forgalmazását. A Testbiotech az Európai Bizottságnak küldött levelében azt kifogásolja, hogy a hatóság nem tesztelte, milyen hatással van az állatokra a GMO kukorica fogyasztása.
A Monsanto által létrehozott kukorica egy, a természetben is előforduló, rovarirtó hatású szert termel, amely megvédi az esetleges kártevőktől, emellett ez a kukoricafajta a Roundup nevű mesterséges gyomirtószernek is ellenáll. A Testbiotech szerint egészségügyi hatásainak felmérése ezért összetett folyamat, különösen azért, mert a gazdák által használt más gyomirtókkal való esetleges kölcsönhatást is vizsgálni kell.
Továbbra is Magyarország nemzetstratégiai érdeke a génmódosított szervezetektől (GMO) való mentesség fenntartása – hangoztatta két napja Kovács Zoltán, a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár kedden újságírók előtt a kormányszóvivői tájékoztatón. Az államtitkár jelezte: az elmúlt hetek eseményei nyomán a kormány hétfőn döntést hozott arról, hogy a GMO, illetve a génszennyezett vetőmagok alkalmazásával összefüggésben új hatósági bírságolási módra teremt lehetőséget. Ez azt jelenti, hogy az ilyen vetőmagokat alkalmazók, illetve forgalomba hozók, valamint a szennyezést elkövetők 50 ezertől 2 milliárd forintig terjedő bírságra számíthatnak.
A vetőmag előállítására szakosodott Monsanto július 18-án közleményt adott ki, amelyben aláhúzza: indokolatlannak tartja a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalnak a kukoricatáblák megsemmisítésére vonatkozó döntését és jogorvoslatot kér az ügyben – írja az AFP nyomán a Világgazdaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Pénteken indul a Magyar Élelmiszerbank Egyesület karácsonyi akciója
Péntektől vasárnapig az Élelmiszerbank hagyományos karácsonyi kampányának keretében minden korábbinál…
Tovább olvasom >Nagy Márton: továbbra is alacsony szinten az infláció
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten…
Tovább olvasom >NAV: a lakosság csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azt tanácsolja a lakosságnak,…
Tovább olvasom >