Gázolaj ok, na de az étolaj!
Viszik is kifelé a bevásárlóturisták, mint a cukrot. A fuvarozók gázolaj turizmusát ügyesen megfogta a kormány. De hát a bevásárlóturistáknak felvirágozhat piacocskájuk, nem csak benzinből. És akkor már vihetnek haza egy kis étolajat, lisztet is.
A járvány előtti években szépen futott a bevásárlóturizmus, mindkét irányban. Mi is mentünk a határon túlra bevásárolni, ők is jöttek hozzánk, főleg a határ mentén, de azért eljutottak a bevásárlóturisták beljebb is. Minél inkább megérte, annál többet autókáztak is.
Persze, a bevásárlóturizmus hullámai mindig fordított irányban hömpölyögtek. Hol nekünk volt jó menni, hol nekik jönni. És mitől is függ a bevásárlóturizmus, a hullámverés iránya? Egyrészt az ártól, így ez a része el is dőlt a kérdésnek, mivel az árstoppos termékek nem csekély csábító erővel bírnak, az üzemanyag is, az érintett étekféleségek is.
És a másik. Ez pedig a forint árfolyama, ami jócskán megszaladt. A 380 forintos euró árfolyam még az áfa különbségeket is lejjebb nyomja, ahol nálunk az 27%. Végül csak az első magyar benzinkútig kell elgurulni kiszámított otthoni üzemanyag vételezéssel, itt már olcsóbb a benzin – nem is kicsit -, mint odaát. És hazafelé is érdemes lehet megtankolnia a kedves bevásárlóturistának. Ezért erősebb a benzinturizmus a határ mellett, ez érthető, de az is, hogy egyes kedves külhoni autósok csak tankolni ruccannak át, akkor meg minek autókázzanak messzebb. És ez még marad így a benzinár stop utolsó pillanatáig.
Az új üzemanyag szabályok ugyanis csak a 3,5 tonnánál nagyobb külföldi rendszámú tehergépjárműveknek szabtak piaci árat a kutaknál, a kisebbek járműveknek, így a személyautóknak nem.
Visznek persze mást is, nem csak benzint
Az árstoppos élelmiszerek termékkörei a magyar élelmiszerkosár 20%-át, ötödét töltötték meg, az árszabály bevezetését megelőző januári hónapban. Az élelmiszerek drágulása pedig nem magyar találmány, szerte körülöttünk is emelkednek az árak. Tehát bőven megéri hozzánk átrándulni, és a tapasztalatok azt jelzik, hasonlóképpen számolnak napjainkban a bevásárlóturisták.
Még a forint árakon hirdető webáruházak is csábítóak lehetnek, legfeljebb a postaköltségek helyett egy határközeli átvevőponton veszi át a portékát a kedves külhonból iderándult vásárló. Ilyen benzinár mellett ez is megéri.
A járványkorlátozásokat is egyre több ország számolja fel, mi már megtettük, tehát lehet jönni bátran.
Nálunk egyébként a járvány előtti 2019-es esztendőben 200 milliárd forintot költöttek a bevásárlóturisták a boltokban. 2020-ban ez a felére esett vissza. 2021 második negyedévében már kapaszkodtak kifelé a bevásárlóturisták is a gödörből. Könnyen előfordulhat, hogy az árstop felgyorsítja, nem is kicsit, hogy visszanyerje a régi formáját a bevásárlóturizmus. Mert hát ilyen a vásárló.
És a magyar boltos, kutas? Ennyivel nagyobb buktát kénytelen lenyelni. És ennek árát is végül mi fizetjük.
Kapcsolódó cikkeink
Nagyot nőtt a hazai kiskereskedelmi forgalom, de óriásiak a regionális különbségek
Augusztusban 70 milliárd forinttal többet költöttek a magyar vásárlók, mint…
Tovább olvasom >Bevásárlóturizmus a szlovák határszélen: megéri átugrani?
Az északi vármegyékben egyre gyakoribb kérdés, hogy érdemes-e átruccanni Szlovákiába…
Tovább olvasom >Bevásárlóturizmus erősödhet a román élelmiszer-árkorlátozások miatt
A román kormány újabb intézkedéseket fontolgat az élelmiszerárak megfékezésére. A…
Tovább olvasom >További cikkeink
Ezek voltak 2024 legkeresettebb műszaki cikkei
Idén sem csökkent a technológia iránti érdeklődés a magyarok körében,…
Tovább olvasom >Megállapodott a 2025-ös bérekről a SPAR és a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete
Megállapodott a 2025-ös bérekről a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. és…
Tovább olvasom >A Lidl a VEGANUÁR™ 2025 kiemelt élelmiszerlánc partnere lett
A Lidl Magyarország a VeganuárTM 2025 kiemelt élelmiszerlánc partnere lett.…
Tovább olvasom >