Franciaországgal közösek a céljaink az európai agráriumot illetően
A magyar és francia gazdák érdeke mindig ugyanaz volt, az agrárpolitikai céljainkat tekintve is egy nézőponton vagyunk, legyen szó az EU-Mercosur-megállapodásról vagy a Közös Agrárpolitikát érintő kérdésekről – mondta el Nagy István agrárminiszter az Annie Genevard-ral, Franciaország mezőgazdaságért és élelmiszer-szuverenitásért felelős miniszterével folytatott megbeszélésen, Budapesten.

(Fotó: AM/Pelsőczy Csaba)
Nagy István és a francia agrárminiszter egyetértettek abban, hogy az EU-Mercosur-megállapodás jelenlegi formájában negatív hatást gyakorolna az EU-tagországok mezőgazdaságára, beleértve Magyarországot is. A megállapodás tervezete alapján kezelhetetlen mennyiségben érkeznének az EU területére kifogásolható minőségű, az európai termelési normáknak meg nem felelő agrártermékek, különösen baromfi- és marhahús, illetve cukor és méz. A két tárcavezető egyetértett abban, hogy az EU és harmadik országok viszonylatában szükséges alkalmazni az úgynevezett tükör-klauzulákat, azaz az Európába beáramló termékeknek is meg kellene felelnie az uniós szabályozásnak, ennek hiányában jelentősen sérülne a hazai és az uniós mezőgazdasági termelés, és veszélyeztetné a tagállamok élelmezésbiztonságát és –szuverenitását. Az Agrárminisztérium ilyen feltételek mellett nem támogatja az EU-Mercosur kereskedelmi megállapodást. A piacnyitás Ukrajna felé és az EU-Mercosur-megállapodás együttes hatályba lépése destabilizálná az európai agráriumot – hívta fel a figyelmet Nagy István.
Nagy István kifejezetten aggasztónak találja – mind a 27 uniós ország agrárminiszterével egyetértésben – a KAP egységes alapba történő integrálásának tervét
Hozzátette, elengedhetetlen, hogy különálló költségvetéssel, közvetlen támogatások formájában járuljon hozzá az EU az európai gazdák jövedelemstabilitásának biztosításához, a kiszámíthatósághoz, a termelés fenntartásához, az ágazat ellenálló képességének erősítéséhez, a kríziskezeléshez, és a környezeti célokhoz való hozzájáruláshoz. A tárcavezető megköszönte, hogy Franciaország is hozzájárult a decemberi tanácsi következtetések elfogadásához, és reméli, hogy továbbra is számíthat hazánk a francia agrártárca támogatására a kérdésben.
Agrárkérdésekben agrárszakemberek döntsenek – emelte ki Annie Genevard francia agrárminiszter
Nagy István leszögezte, Franciaország hasonló álláspontot képvisel a KAP egyszerűsítése kapcsán folytatott tárgyalásokat illetően: fel kell hívni a tagállamok figyelmét, hogy az agráriumot érintő kérdéseket a Mezőgazdasági és Halászati Tanácsban kell megvitatni és nem az Általános Ügyek Tanácsában. A magyar agrárminiszter elismerését fejezte ki Annie Genevardnak a franciaországi madárinfluenza elleni vakcinázási kampányhoz, amely kiemelten járult hozzá az állatbetegségek megelőzéséhez használt oltóanyagok felülvizsgálatában folytatott eszmecsere elindulásához. Nagy István a francia tárcavezetőnek jelezte, a Mezőgazdasági és Halászati Tanács májusi ülésén véleménycserét szeretne kezdeményezni a kérdésben.
AM
Kapcsolódó cikkeink
Tállai András: „Az ágazatban komoly fejlesztési szándék és potenciál van jelen”
Technológiai fejlesztések, hazai beszállítók előtérbe helyezése, a szakképzés modernizálása és…
Tovább olvasom >Visszaszerezheti elvesztett exportpiacait a magyar dinnye a termelői érdekképviseletek szerint
Visszaszerezheti exportpiacait a magyar dinnye, a 175 ezer tonnásra becsülhető…
Tovább olvasom >Nagy István: a magyar kormány nem nézi tétlenül a kialakult aszályhelyzetet
A magyar kormány nem nézi tétlenül a soha nem látott…
Tovább olvasom >További cikkeink
WHO: 50 százalékos drágulást sürgetnek a dohány, az alkohol és a cukros üdítők esetében
A következő tíz évben legalább 50 százalékkal kellene növelni a…
Tovább olvasom >Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban
Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global…
Tovább olvasom >Így változnak a gyógyszerárak: árkorlátozást vezetett be a kormány
Július 1-jétől életbe lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium gyógyszerekre vonatkozó árkorlátozása,…
Tovább olvasom >