Forintban számolva már többet exportálunk, mint a válság előtt

Szerző: trademagazin Dátum: 2010. 12. 02. 15:47

Január és szeptember között a kivitel volumene 18, a behozatalé 16 százalékkal nőtt a bázisidőszakhoz képest, euróban ez a növekedés 22, illetve 19 százalék volt. A külkereskedelmi mérleg többlete 1110 milliárd forintot (4033 millió eurót) tett ki, 385 milliárd forinttal (1495 millió euróval) többet, mint 2009 azonos időszakában – jelenti a KSH.

Az év első kilenc hónapjában az export értéke 14 358 milliárd forint (52,2 milliárd euró), az importé 13 248 milliárd forint (48,1 milliárd euró) volt, így a kivitel forintértéke némileg meghaladta, a behozatalé azonban még nem érte el a két évvel korábbi, a gazdasági világválság előtti szintet. A forint a főbb devizákhoz képest 2,5 százalékkal erősödött, ezen belül az euróhoz viszonyítva 3 százalékkal értékelődött fel, míg a dollárhoz képest 0,4 százalékkal gyengült.

2010 első kilenc hónapjában az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitelének volumene 9 százalékkal nőtt, behozatala alig múlta felül a bázisidőszaki szintet.

Az árufőcsoport exportvolumene a második, az importé a harmadik negyedévtől növekedett. A kivitelben legnagyobb részarányú árucsoport, a gabona és gabonakészítmények exportvolumene az időszak egészére vonatkozóan némileg elmaradt az előző évi szinttől, bár júniustól dinamikusan bővült az emelkedő árak és értékesített mennyiségek miatt. 2010. január–szeptemberben jelentős volt a tejtermék és tojás, valamint az élőállat-import volumennövekedése, mindkét árucsoportban a német és lengyel kereskedelem volt meghatározó. A vizsgált időszakban kismértékben bővült a zöldség- és gyümölcsbehozatalunk, a harmadik negyedéves kiugrás − főként a nyári idénygyümölcsök tekintetében − a rossz időjárási viszonyok következtében kialakult elégtelen hazai kínálattal magyarázható.

Az Európai Unió országaival folytatott kereskedelem volumene 2010 első kilenc hónapjában a kivitelben 16, a behozatalt tekintve 15 százalékkal haladta meg a bázisidőszaki szintet, az aktívum a régi tagállamok esetében 210, az új tagállamok vonatkozásában 167 milliárd forinttal nőtt a bázisidőszakhoz képest.

Dinamikusabban bővült az EU-n kívüli országokba irányuló forgalom: az export volumene 25, az importé 18százalékkal haladta meg az elmúlt évi szintet. A kereskedelem élénkülésében az ázsiai híradástechnikai késztermék-kivitel és alkatrész-behozatal meghatározó. Passzívumunk 931 milliárd forint (3,4 milliárd euró) volt, 7,8 milliárd forinttal kevesebb, viszont az árfolyamváltozás következtében 86 millió euróval több, mint tavaly.

Kapcsolódó cikkeink