Folytatódnak a tárgyalások az étel- és italautomaták bekötési költségeiről
Szeptemberre minden kérdés tisztázódhat az étel- és italautomaták adóhatósághoz való bekötése körül – bizakodik a szerkezeteket üzemeltető vállalkozók szakmai szövetségének elnöke – írja a Magyar Nemzet Online. Több piaci szereplő azonban nem sok jót vár az ígért állami támogatásoktól, és egyesek úgy látják, jövőre az automaták fele is eltűnhet a piacról.
A jelenlegi mintegy 30 ezer ital- és ételautomata fele is eltűnhet, amennyiben a kormány által szorgalmazott törvényjavaslat a gyakorlatban is megvalósul – nyilatkozta több piaci szereplő is a napokban a magyar sajtóban. Az üzemeltetők szerint a tárgyalásokon szorgalmazott költségek számukra vállalhatatlanok, nem értik, miért kellene fizetniük olyan szolgáltatásért, amit nem kértek, és nem is kapnak érte semmit.
Július végén a kormány közzétett egy törvénytervezetet arról, hogy az online pénztárgépekhez hasonlóan az automatákat is bekötik a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV). Ezen a piac felháborodott, a Magyar Ital- és Áruautomata Szövetség elnöke pedig a Magyar Nemzetnek úgy fogalmazott, villámcsapásként érte őket a benyújtott javaslat. A Magyar Nemzet beszámolt róla, hogy egy magyarországi automata átlagos havi forgalma 80–100 ezer forint, a bekötés egyszeri költsége pedig 100–150 ezer forint lenne, amit az üzemeltetők sokallnak. Nemrég azonban megállapodás született a szövetség és a Nemzetgazdasági Minisztérium között: eszerint az állam kész magára vállalni többek között a bekötés költségének nagy részét. Úgy tűnt tehát, hogy ezzel megoldódott a probléma, de hamar kiderült, hogy a szakmának más fenntartásai is vannak. A Portfólió.hu-nak névtelenül nyilatkozó üzemeltető például nem értette, miért kerül ennyibe a bekötéshez szükséges berendezés. Úgy tudja, Bulgáriában ugyanez csak 100 euróba kerül, ami az itthoni ár ötöde. Szerinte nem világos, hogy a jövőben telepítendő új automatákhoz is jár-e majd az állami támogatás. Egy Magyar Nemzetnek szintén névtelenül nyilatkozó másik üzletember azt kifogásolta, nem tudni, hogy az egyszeri bekötés után fizetniük kell-e a gépek internetkapcsolatát, illetve ők finanszírozzák-e azokat a felügyeleti szolgáltatókat, amelyek az adóhatóságnak továbbítják az adatokat. Mindkét nyilatkozó úgy véli, ezek a költségek veszteségessé tehetnék a magyarországi automaták felét, ezért ha átmegy a törvényjavaslat, a gépek 50 százaléka el is tűnik hamarosan.
Szöllősi Balázs, a szövetség elnöke azonban nyugalomra intette a piaci szereplőket. Mint a Magyar Nemzetnek elmondta, a gazdasági tárcánál dolgozó új szakemberekkel sikerült megegyezésre jutniuk, így a bekötési költség mintegy háromnegyedét állja az állam. Szeptember végére várhatóan minden részletben meg tudnak állapodni, így a piaci szereplők által kifogásolt kérdésekben is. Kiemelte, hogy azok a régi gépek is haladékot kaptak, amelyekbe ilyen új rendszereket nem lehet telepíteni. Ezek a szerkezetek a piac mintegy 10 százalékát teszik ki, ezért jó, hogy esetükben csak a jövő év végéig szükséges a bekötés. Mint mondta, valószínűleg decembertől kezdik telepíteni az új rendszereket, így jövő januárban – az új szabályozás kezdetétől – valószínűleg még nem lesz minden automatában online kassza, de a tárca ebben is rugalmasságot mutatott. Az elnök hozzátette, a Bulgáriában működő verziót nem ismeri. Hangsúlyozta, hosszú évek óta szeretnék elérni, hogy egy igazságos rendszerrel kerüljenek online kasszák az automatákba, ehhez ilyen közel még sosem jártak. (Horváth Attila, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Blokkk.com: Ennyit kasszíroznak az online kasszák
Nem sok adat lát napvilágot az online kasszákon átfutó forintokról.…
Tovább olvasom >PM: az elektronikus fizetési lehetőség biztosítása növeli a vállalkozások versenyképességét
Az idei évtől az online kasszát működtető cégek kötelesek biztosítani…
Tovább olvasom >Többéves előrelépést hozott 2020 a vállalkozások pénzügyi digitalizációjában
Több mint egy éve indította el a Mastercard Doppio névre…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >