Folytatódhat a fellendülés a budapesti szállodapiacon

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 07. 14. 11:04

Minden előzetes elemzői várakozást felülmúlt a kelet-közép-európai és ezen belül a budapesti szállodapiac teljesítménye 2024-ben. A szektor növekedése idén is folytatódhat, a nemzetközi vendégéjszakák száma az év végére az eddigi rekordév, 2019 szintjét is meghaladhatja – tájékoztatta a CBRE az MTI-t hétfőn.

A nemzetközi kereskedelmiingatlan-tanácsadó régiós elemzése szerint a dinamikus növekedést a belföldi kereslet újjáéledése és a nemzetközi utazók fokozatos visszatérése is támogatja. Míg Európában 2 százalékkal, a kelet-közép-európai régióban 8 százalékkal nőtt a beutazó turisták száma az első negyedévben éves viszonylatban. A vendégkör összetételében a nyugat-európai és észak-amerikai turisták aránya növekszik, míg az ázsiai és csendes-óceáni térségből érkezőké visszaesett.

Kiemelték: a beutazó turizmus Budapesten különösen a hétvégi és ünnepi időszakokban élénk, az előszezon és utószezon egyre nagyobb súlyt kap.

A fővárosi szállodák átlagos kihasználtsága tavaly elérte a 71 százalékot, az átlagos napi szobaár (ADR) 123 euróra emelkedett, míg a szobánkénti bevétel (RevPar) 22 százalékkal haladta meg a 2019-es szintet – tájékoztattak.

A közlemény szerint 2024-ben a magyarországi szállodai befektetések volumene 15 százalékkal nőtt. A régiós szinten mért 417 millió eurós tranzakciós értékben Budapest is jelentős szerepet vállalt, leginkább a meglévő városi szállodák értékesítése és további új fejlesztések formájában.

A szakértők a kereslet további élénkülésével számolnak Budapesten, amely a régió egyik vezető turisztikai és befektetési célpontja.

A 60 ezer szoba nagyságú magyarországi szállodakapacitás jelentős része a fővárosban koncentrálódik és egyre növekszik a prémium kategória súlya. A négycsillagos szállodák aránya meghaladja az 50 százalékot, az ötcsillagos kínálat pedig leginkább Budapest belvárosában bővül. Az ország többi részében leginkább a háromcsillagos kínálat dominál, de a kereslet régiós szinten is fokozatosan a magasabb kategóriák felé tolódik el, emellett nő a kereslet a hosszabb tartózkodásra alkalmas szálláshelyek, köztük az apartmanhotelek iránt – közölték.

Ez idő szerint két tucat új szállodai projekt áll előkészítési vagy építési fázisban, amelyek nagy része már működő szálloda vagy egyéb funkciójú ingatlanok átalakításával valósul meg. A minőségi hotelkapacitások megjelenése nemcsak a szállodai átlagárak emelkedéséhez járulnak hozzá, hanem a főváros turisztikai vonzerejét is tovább növelik – idézte a közlemény Csörget Balázst, a CBRE Magyarország vezető szállodai tanácsadóját.

Kapcsolódó cikkeink