Fókuszban az ifjú gazdák és az élelmiszerbiztonság – szeminárium Brüsszelben
A fiatal termelők megerősítése, a generációváltás támogatása, a rövid élelmiszerláncok szerepe és a Közös Agrárpolitika jövője állt a középpontban azon a brüsszeli szemináriumon, amelyet a CAPambition program keretében rendeztek meg 2025. június 10-én.
Brüsszel adott otthont a „CAPambition – Tájékoztató intézkedések egy fenntartható jövőért a mezőgazdaságban” című projekt tematikus szemináriumának, amelyet Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége koordinált a MAGOSZ, a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete és európai parlamenti képviselők közreműködésével. A rendezvényen a fiatal gazdák helyzetéről, az agrárérdekképviselet lehetőségeiről, a rövid élelmiszerláncok gazdasági és társadalmi szerepéről, valamint a fenntarthatósági kihívásokról esett szó.
Közös fellépés az európai agráriumért
A rendezvényt sajtótájékoztató nyitotta, amelyen többek között Vincze Loránt és Winkler Gyula európai parlamenti képviselők, Cilip Árpád, a Hargita Megyei Fejlesztési Ügynökség igazgatója, Bartis Szidónia projektmenedzser, Horváth Vivien (Magyarok Kenyere program), valamint a gazdaszervezetek és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara képviselői is felszólaltak. A résztvevők hangsúlyozták: a fenntartható agrárium alapja a fiatal termelők bevonása, valamint a közös uniós fellépés megerősítése.
Négy panel, négy fókusz
A szeminárium során négy tematikus panelbeszélgetésre került sor. Az első a jelenlegi KAP-kereteken belüli érdekérvényesítés lehetőségeit vizsgálta. A Copa-Cogeca, a NAK, a MAGOSZ és a Székely Gazdaszervezetek képviselői egyetértettek abban, hogy az élelmiszerbiztonság európai stratégiai kérdés, ezért a gazdák védelme összehangolt érdekképviseletet igényel.
A második szekció a fiatal gazdák kihívásaira fókuszált: földhöz jutás, jövedelmezőség és hatékony ösztönzők. A Bizottság magyar és román szakértői kiemelték: szükség van olyan tagállami KAP Stratégiai Tervekre, amelyek valóban reflektálnak a fiatal termelők igényeire.
A harmadik panel a helyi termékek, rövid élelmiszerláncok és közösségi támogatások szerepét elemezte. A résztvevők példákon keresztül mutatták be, hogyan erősíthetik ezek az ellátásbiztonságot és a társadalmi kohéziót.
A záró szekcióban fiatal termelők osztották meg gyakorlati tapasztalataikat a klímaváltozásról, a technológiai innovációkról, valamint az adminisztratív nehézségekről. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a sokoldalú gazdálkodás, a közvetlen fogyasztói kapcsolatok és a célzott szaktanácsadás kulcsfontosságúak lehetnek.
Generációváltás és helyben maradás
A program zárásaként Cilip Árpád hangsúlyozta: a vidéki térségek jövője azon múlik, hogy a fiatalokat helyben tudjuk tartani. Ehhez azonban elengedhetetlen a magyar, román és uniós szintű összehangolt érdekképviselet, valamint egy olyan KAP, amely stabil jövőképet nyújt a termelők számára.
A rendezvény egyértelmű üzenete: a fiatal gazdák megerősítése nemcsak mezőgazdasági, hanem társadalmi és geopolitikai kérdés is. A generációváltás támogatása, a fenntartható fejlődés és az élelmiszerbiztonság garantálása közös európai ügy.
Kapcsolódó cikkeink
Mikroműanyagok az üveges italokban
Egy friss francia kutatás szerint az üvegpalackos italok több mikroműanyagot…
Tovább olvasom >Több mint fél évszázada a hazai élelmiszeripar élvonalában
Az élelmiszeripar jövőjét azok a fiatal szakemberek formálják, akik tisztelik…
Tovább olvasom >Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója
Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál…
Tovább olvasom >További cikkeink
Most akár 20%-kal olcsóbban szerezhetők be a magyar lecsó alapanyagai a PENNY-ben
A nyári szezon kihagyhatatlan kedvence a friss, házias lecsó, amelyhez…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >