Fókuszban a munkaerőpiaci kihívások az agráriparban
A modern technológiák térnyerésével az agrárium és az élelmiszeripar is egyre inkább technológiai tudással rendelkező szakembereket igényel. A gépesítés, digitalizáció és innováció nemcsak lehetőség, hanem alapfeltétel lett – a megfelelő munkaerő hiánya azonban különösen a kis- és középvállalkozások fejlődését nehezítheti – jelentette ki Felkai Beáta Olga, az élelmiszerláncért felelős helyettes államtitkár az Oeconomus Alapítvány munkaerőpiaci kihívásokról szóló konferencián.

(Fotó: AM)
A helyettes államtitkár kiemelte, hogy a 2023–2027-es KAP Stratégiai Terv mintegy 2900 milliárd forintos forrása lehetőséget ad arra, hogy a munkaerő-igényes ágazatok – például a kertészet és az állattenyésztés – helyben teremtsenek munkahelyeket, ezzel is mérsékelve a vidéki térségek népességfogyását. A támogatások munkahelyteremtő hatását erősítik a 2024-es beruházási pályázatok, valamint a Fiatal gazda program is. Hozzátette, hogy a 2024-ben meghirdetett beruházási támogatások – köztük a húsfeldolgozás, a gyümölcs- és zöldségfeldolgozás, valamint a takarmánygyártás területén – kiemelkedő munkahelyteremtő potenciállal rendelkeznek. A Vidékfejlesztési Program keretében 37 támogatási felhívás járult hozzá mintegy 15.000 új munkahely létrejöttéhez, elsősorban mikro- és kisvállalkozásoknál. Az agrár-nemzedékváltást a Fiatal gazda program ösztönzi, 79 milliárd forintos keretösszeggel.
Felkai Beáta Olga rávilágított arra is, hogy kiemelt figyelmet kapnak a hátrányos helyzetű munkavállalók és a legkisebb településeken élő önfoglalkoztatók
A munkaerőpiaci kihívások nemcsak gazdasági, hanem társadalmi jelentőséggel is bírnak. A cél egy olyan fenntartható és versenyképes agrárgazdaság megteremtése, amely hosszú távon is biztosítani tudja a vidéki térségek népességmegtartó erejét, a fiatalok helyben maradását, és a technológiai fejlődéshez igazodó foglalkoztatási struktúrát.
AM
Kapcsolódó cikkeink
Ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben
Országszerte ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben és…
Tovább olvasom >Hazánk újra mentes a magas patogenitású madárinfluenzától
Magyarország ismét madárinfluenzától mentesnek minősül az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) előírásai…
Tovább olvasom >Magyar agrárinformatikai cég hódít Malajziában
Malajziában indult el egy kiemelt zöldmezős agrárberuházás, ahol a magyar…
Tovább olvasom >További cikkeink
Dinamikusan bővül a SPAR franchise hálózata – már több mint 300 üzlettel van jelen országszerte
A SPAR Magyarország franchise hálózata továbbra is dinamikusan fejlődik. 2025.…
Tovább olvasom >Minden korty egy új fejezet – teljesen megújul és szintet is lép a BB bor- és pezsgőcsalád
A borkészítés minden fázisát elemezve és átgondolva, a legújabb trendeknek…
Tovább olvasom >NGM: már több mint félszáz cég fejlesztési terveiről született döntés a Demján Sándor Tőkeprogramban
Brüsszel nyomásgyakorlása ellenére a kormány mindent megtesz a hazai kkv-k…
Tovább olvasom >