Főként a kenyér és a hamburger ára nőtt
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint az elmúlt öt évben jelentős drágulás sújtotta a magyar élelmiszerpiacot. A legnagyobb áremelkedést a fehér kenyér, a félbarna kenyér és a hamburger szenvedte el, amelyek ára 2019 óta rekordmagasságba emelkedett. Az inflációs kosárban szereplő termékek közül ezek a mindennapi alapélelmiszerek váltak a drágulás szimbólumaivá – mutat rá az Mfor.

Kilőtt a hamburger
2024 decemberében az infláció üteme ismét gyorsult, novemberi 3,7%-ról 4,6%-ra emelkedett, bár az éves átlagos infláció 3,7% volt, jelentősen csökkenve a 2023-as 17,6%-ról. Az alacsonyabb infláció ellenére a vásárlók többsége mégis drasztikus áremelkedést tapasztal, különösen az alapvető élelmiszerek esetében, amelyek a mindennapi kiadások jelentős részét teszik ki.
Az elmúlt öt évben a fehér kenyér ára 200%-kal, a félbarna kenyéré 194%-kal, míg a hamburgeré szintén 200%-kal növekedett. Nemcsak a kenyér, hanem olyan termékek is, mint a zsömle (187%-os emelkedés) vagy az étkezési só (177%-os drágulás), jelentősen hozzájárulnak a háztartások kiadásainak növekedéséhez.
Bár a KSH szerint a 2024-es éves inflációs adat alacsonyabb, mint a járvány előtti években tapasztaltak, a mindennapi vásárlások során az élelmiszerárak emelkedése erőteljesen érezhető. Az emberek érzékelése szerint az alapvető termékek, mint a kenyér, már nem csupán drágák, hanem elérhetőségük is kihívást jelenthet az alacsonyabb jövedelműek számára.
Az infláció mérséklődése ellenére az alapvető élelmiszerek árai továbbra is nyomás alatt tartják a háztartásokat. A kormányzati intézkedések és a gazdasági stabilizáció fontos szerepet játszhatnak az árak további emelkedésének megfékezésében, de a jelenlegi trendek alapján az élelmiszerárak szintje hosszabb távon is magas maradhat.
Kapcsolódó cikkeink
Nagy Márton: hosszú távon vissza kell állni a beruházás alapú gazdasági növekedésre
Hosszú távon vissza kell állni a beruházás alapú gazdasági növekedésre,…
Tovább olvasom >KSH: 2025 első negyedévében 12,1 százalékkal esett vissza a beruházások teljesítménye
A beruházások volumene 2025 első negyedévében a nyers adatok szerint…
Tovább olvasom >Kevesebb juh, drágább bárány
A KSH adatai szerint Magyarország juhállománya 846,8 ezer egyed volt…
Tovább olvasom >További cikkeink
Májusban csökkent a GKI konjunktúra indexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >Az árréstop zökkenőmentes kivezetését segítő javaslatokat tesz az OKSZ
Az Országos Kereskedelmi Szövetség nemzetközi élelmiszer-kiskereskedelmi vállalkozásai a további bizonytalanság…
Tovább olvasom >Harmadára csökkent bizonyos termékek ára az árrésstopnak köszönhetően
A Bankmonitor szakértői azt vizsgálták meg helyszíni árvizsgálat keretében, hogy…
Tovább olvasom >