Fogyasztóvédelmi ellenőrzések a Szigeten
Szerdától ellenőrzik a fogyasztóvédelmi felügyelők a Sziget fesztiválra kitelepült vendéglátóhelyeket, az előző napokban tájékoztatókat tartottak a kereskedőknek – mondta Fülöp Zsuzsanna, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) szóvivője az MTI-nek szerdán, a fesztivál helyszínén.
Szerda reggel óta 49 vendéglátó egységet ellenőriztek a Fővárosi Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőségének munkatársai. Összesen 16 esetben tapasztaltak kisebb hiányosságokat, jellemzően az árak, illetve a mennyiség feltüntetésével kapcsolatosan – közölte Fülöp Zsuzsanna.
A szóvivő kiemelte: két esetben előfordult, hogy a próbavásárláskor kevesebbet adtak a kért mennyiségnél. Egy esetben nem kapott nyugtát a vevő, ezt a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak jelzi a fogyasztóvédelmi hatóság.
Az ellenőrzések során a felügyelők vizsgálják az árak és a kiszolgálási mennyiség feltüntetését, a mérőeszközök hitelességét, illetve a próbavásárlásokkal a nyugtaadást, és azt, hogy a megfelelő mennyiséget kapja-e meg a fogyasztó.
Ellenőrzik a mutatványos berendezések üzemeltetőit is. Ezeknél kilencből egy esetben tapasztaltak kisebb hiányosságot, ennek pótlása még szerdán megtörténik – mondta Fülöp Zsuzsanna.
A jogsértéseket jegyzőkönyvben rögzítik. Ha kis- és középvállalkozások első esetben követnek el kisebb jogsértést, akkor a hatóság nem szab ki bírságot. Indokolt esetben eljárást indítanak, a törvény szerint 15 ezertől elvileg több millió forintig terjedhet a bírság – fejtette ki a szóvivő.
Az ellenőrzések folyamatosak, egészen vasárnap estig. Összesen körülbelül háromszáz ellenőrzés várható. A csaknem harminc felügyelő párban végzi a próbavásárlásokat. Sok vendéglátóhely csak az esti órákban nyit ki, de olyankor is lehet fogyasztóvédelmi ellenőrzésekre számítani, éjszaka és a hajnali órákban is felbukkanhatnak a fogyasztóvédelmi felügyelők – tette hozzá.
A nyári idegenforgalmi ellenőrzésekről Fülöp Zsuzsanna elmondta: júniustól július közepéig csaknem 900 kereskedelmi egység ellenőrzését végezték el a felügyelők. A legtöbb hiányosságot a tájékoztatási szabályokkal, az árak vagy az üzemeltető adatainak feltüntetésével kapcsolatban tapasztalták.
A szóvivő szerint visszatérő probléma a fiatalkorúak alkohollal vagy dohánytermékkel való kiszolgálása. Országos szinten 44 ilyen próbaellenőrzést végeztek, 13 esetben tapasztaltak jogsértést. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Budapest Cocktail Week
Az italkultúra ismert és elismert szakembereit, valamint a koktélok szerelmeseit…
Tovább olvasom >Átadták a 2024. évi Pro Gastronomia díjakat
Átadták az idei Pro Gastronomia díjakat. A Dr. Sándor Dénes…
Tovább olvasom >Bocuse-bajnokok, ha találkoznak
A skandináv gasztronómia csillaga, a norvég Christian André Pettersen szeptemberben…
Tovább olvasom >