FM: a kormány kiállt a Közös Agrárpolitika egyszerűsítése mellett
A kormány a magyar termelők védelmében kiállt Brüsszelben a Közös Agrárpolitika (KAP) egyszerűsítése mellett – közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) kedden az MTI-vel.
A tárca közleménye szerint Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter hétfőn Brüsszelben részt vett az uniós mezőgazdasági miniszterek ülésén, amelynek egyik kiemelt témája a KAP jövőbeni egyszerűsítése volt.
A KAP reformjáról még 2013 végén született végleges döntés, Magyarország a reformtárgyalások során és azt követően is mindvégig határozottan azt az álláspontot képviselte, hogy az agrárpolitikai szabályozás nem eredményezheti a mezőgazdasági termelőkre háruló adminisztratív terhek növelését – emlékeztetnek. Az egyszerűbb szabályok hozzájárulhatnak a nagyobb versenyképességhez és növelni tudják a mezőgazdaság, a vidéki területek, valamint a kereskedelem munkahelyteremtő erejét.
Az egyszerűsítési folyamat a reform által lefedett négy fő agrárpolitikai területre – közvetlen támogatások, vidékfejlesztés, egységes közös piacszervezés és horizontális pénzügyi kérdések – egyaránt kiterjed.
Mint írták, Fazekas Sándor szerint a nemzeti szabályozás és eljárások megalkotása során Magyarország azt tapasztalta, hogy néhány szabályozott elem kifejezetten nehezíti a végrehajtást és az mezőgazdaság társadalmi elfogadottságát. Ezért célként fogalmazódott meg például az ökológiai fókuszterületekhez kapcsolódó egyes elemek módosítása vagy a kettős finanszírozás elkerülése.
A közlemény idézi a tárcavezetőt, aki elmondta: a soros lett EU-elnökség által lefektetett, tizenkét pontból álló úgynevezett tanácsi következtetések több hónapon át zajló vita eredményét tükrözik 28 tagállam által megfogalmazott egyszerűsítési javaslatok alapján.
Közölték: az egyhangúlag elfogadott tanácsi következtetéseknek nincs jogi kötelmi ereje, azonban a gyakorlat szerint az Európai Bizottság figyelembe fogja venni. A KAP egyszerűsítése kiemelt politikai prioritás a mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos számára is, aki bejelentette, hogy május 20-án bemutatja a közvetlen támogatásokat érintő javaslatait, és ezzel párhuzamosan már dolgozik az egységes piacszervezésre vonatkozó szabályozás átvilágításán. Itt szintén előterjesztéssel fog élni, még ebben az évben. Az új KAP rendszer végrehajtását a Bizottság szoros figyelemmel kíséri.
Minden remény megvan arra, hogy a biztos a tanácsi dokumentumot és az első tapasztalatokat figyelembe véve a magyar gazdálkodók szempontjából pozitív változtatásokat javasol majd – tette hozzá Fazekas Sándor. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >Dinamikusan nőtt a magyar agrárexport az év első felében
Célt értek a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar megújítására tett intézkedések…
Tovább olvasom >Magosz-főtitkár: a területalapú támogatások kivezetésével a hazai családi gazdaságokat kellene felszámolni
Ha a brüsszeli döntéshozók a jövőben kivezetnék a területalapú mezőgazdasági…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,7 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal csökkent
Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól…
Tovább olvasom >Gyengén indult az ősz a kiskereskedelemben
Az előző havi, augusztusi adatokhoz viszonyítva nem indult jól az…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >