Fix kamatozású beruházási hitelt indít az EXIM az exportban résztvevő kkv-szektor számára
A gazdaság újraindításának elősegítése, a magyar vállalati szektor 99 százalékát jelentő mikro-, kis- és középvállalati szegmens hosszútávú finanszírozása érdekében új, 10 éves futamidejű, kamattámogatott és euró alapon 0,5 százalékon fixált kamatozású programot indít az EXIM, fordulat beruházási hitel néven – közölte hétfőn a hitelintézet az MTI-vel.
Mint írták, az exportban résztvevő vállalkozások – az exportőrök mellett beleértve a köréjük épült, sok ezer magyar cégből, elsősorban kkv-kból álló beszállítói rendszert – különösen érintettek a pandémia okozta nemzetközi kereskedelmi és gazdasági nehézségekben. A tavaly májusban indított kárenyhítő hitelprogram máig gyors és hatékony segítséget jelent a cégek napi működésének stabilizálásához, a járvány következtében fellépő, elsősorban likviditási nehézségeik kezeléséhez.
Az új hitelt az EXIM szintén a járvány gazdasági hatásaiban érintett cégek finanszírozására fejlesztette ki, azonban ezzel kifejezetten a hosszútávú növekedési potenciál erősítését célozza. Profiljának megfelelően nemcsak exportőröknek, hanem a nekik beszállító vagy a külpiacra lépést tervező vállalkozásoknak is szól. Forintban és euróban is elérhető, mindkét esetben kamattámogatott, a teljes, akár 10 éves futamidő alatt fix kamatozással. Ez forint esetében 1,5 százalékos, míg euró alapon mindössze 0,5 százalékos kamatot jelent – írták.
Az új vagy már megkezdett, de a válság miatt felfüggesztett fejlesztések, ingatlan-, gép- vagy berendezésberuházások megvalósítására 2021 végéig igényelhető az EXIM által biztosított forrás a kereskedelmi bankoknál vagy közvetlenül az EXIM-től. A hitelösszeg 3,5 milliárd forintig vagy 10 millió euróig igényelhető.
A közleményben idézik Jákli Gergelyt, az EXIM elnök-vezérigazgatóját, aki elmondta: a járvány a beruházási lendületben is okozott megtorpanást, pedig a stabil külpiaci versenyképességhez elengedhetetlenek a fejlesztések. A világot ért sokk, a globális láncokban tapasztalható átrendeződések még inkább felértékelik a fejlesztési célú beruházásokat, hiszen lehetőség nyílt arra is, hogy olyan külpiaci pozíciókat, kapcsolatokat szerezzenek a magyar exportőrök, amelyekre eddig még nem sikerült betörniük. A fordulat beruházási hitel feltételrendszerébe beépítették a kárenyhítő hitelprogram főbb irányelveit, pozitív tapasztalatait, ugyanakkor úgy alakították ki, hogy a jelentős exportkitettséggel működő hazai gazdaság újraindítását, hosszútávú rehabilitálását és megerősítését is minél inkább támogassa – tette hozzá.
(EXIM név alatt az állami hátterű Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank Zrt.) és a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (MEHIB Zrt.), azaz két jogi személy együttese értendő.) (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az EXIM eddig mintegy 1000 milliárd forintot folyósított a Baross Gábor hitelprogramban
Az EXIM Magyarország a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram teljes, 1200…
Tovább olvasom >EXIM: sikeresen zárul a Baross Gábor Hitelprogram
Sikeresen zárul a Baross Gábor Hitelprogram, az EXIM Magyarország az…
Tovább olvasom >EXIM: a 200 milliárdos többletforrás több mint 90 százalékára kötöttek már szerződéseket a Baross Gábor Hitelprogram keretében
A korábbinál is kedvezőbb finanszírozási feltételekkel kínált, immár kizárólag beruházási…
Tovább olvasom >További cikkeink
Csaknem 50 ezer darab csokoládét, játékot és írószert gyűjtött a Mátrix Közhasznú Alapítvány
Csaknem 50 ezer darab csokoládét, játékot és írószert gyűjtött a…
Tovább olvasom >Cégtrend 2024. évi: 11 ezerrel kevesebb cég: a 2024-es cégtrendek számokban
A működő társas vállalkozások száma 11 ezerrel csökkent 2024 végére.…
Tovább olvasom >Jobb lesz az anyagi helyzetünk 2025-ben? Kutatás készült arról, mit gondolnak a magyarok
Vegyes várakozásokkal tekint a hazai lakosság az idei pénzügyi helyzetére.…
Tovább olvasom >