Fitch: szűk ellátási keresztmetszetek lassítják a világgazdagsági növekedést
A kínálati oldal beszállítói hálózataiban kialakult, a jelek szerint tartós szűk keresztmetszetek miatt a korábban vártnál valószínűleg lassabban növekszik az idén a világgazdaság teljesítménye – áll a Fitch Ratings szerdán Londonban bemutatott friss, felülvizsgált negyedéves globális előrejelzésében.
A nemzetközi hitelminősítő közölte, hogy 2021 egészében a globális hazai össztermék (GDP) 5,7 százalékos növekedésével számol.
A Fitch hangsúlyozza, hogy ez is a leggyorsabb ütemű világgazdasági növekedés lenne 1973 óta, és messze nem számítana stagflációnak, vagyis magas inflációval kísért stagnáló növekedésnek.
A cég szeptemberben összeállított előző globális előrejelzése azonban 6 százalékos, eggyel korábbi, júniusban ismertetett prognózisa még 6,3 százalékos idei növekedést valószínűsített, vagyis a Fitch elemzői az utóbbi két negyedévben 0,6 százalékponttal rontották a világgazdaság idei bővülésére szóló becslésüket.
A Fitch Ratings a globális átlagon belül a fejlett ipari térségben 5 százalékos, a feltörekvő gazdaságokban 7 százalékos GDP-növekedést vár 2021-re.
Szeptemberi előrejelzésében még 5,3, illetve 7,1 százalékos, a júniusi prognózisban 5,7, illetve 7,3 százalékos idei növekedés szerepelt erre a két térségre.
A hitelminősítő szerint a negatív felülvizsgálatok oka részben az a várakozás, hogy a globális feldolgozószektor kínálati oldalán kialakult szűk keresztmetszetek valószínűleg 2022-ben is jellemzik majd a világgazdaságot.
A cég jórészt ugyanebből az okból az általa eddig várt 3,9 százalékról 3,7 százalékra rontotta az amerikai gazdaság jövő évi GDP-növekedésére adott előrejelzését.
A lefelé irányuló korrekciók fő oka azonban a Fitch Ratings szerdai londoni elemzése szerint az, hogy a kínai gazdaság növekedési üteme a beérkező adatok tanúsága alapján a vártnál meredekebb ívben lassul, és erre a kínai kormány eddig viszonylag mérsékelt válaszlépésekkel reagált.
A Fitch közölte, hogy az előző előrejelzésében szereplő 5,2 százalékról 4,8 százalékra csökkentette a kínai hazai össztermék jövő évi növekedésére szóló prognózisát.
Mindezek alapján a hitelminősítő a világgazdaság egészének 2022-es növekedésére adott előrejelzését az általa eddig várt 4,4 százalékról 4,2 százalékra módosította.
A Fitch Ratings londoni elemzői szerint a globális növekedést akadályozó szűk ellátási keresztmetszetek kialakulásának fő oka az, hogy az elmúlt egy évben, nominálértéken számolva erőteljesen visszalendült a koronavírus-járvány által korábban elfojtott globális kereslet, ezzel azonban nem tartott lépést ugyanilyen ütemben a termelés.
A globális GDP-érték növekedési üteme az ellátási oldalon kialakult szűk keresztmetszetek következtében már az idei harmadik negyedévben is elmaradt a korábban várttól, miközben a vártnál gyorsabban emelkedett az infláció.
A globális inflációs sokk mértéke és időbeli elhúzódása a legtöbb elemzőműhelyt és a világ jegybankjait is meglepte, egyben előrehozta a monetáris politika globális normalizálódási folyamatának kezdetét – áll a Fitch Ratings szerdán Londonban ismertetett, felülvizsgált világgazdasági előrejelzésében.
Új tanulmányában a Fitch nem tért ki külön a közép-európai EU-gazdaságokra.
A cég azonban az idén megerősítette Magyarország devizában fennálló hosszú lejáratú államadósság-kötelezettségeinek „BBB” szintű, stabil kilátású osztályzatát, és ennek indoklásában közölte: várakozása szerint a magyar GDP-érték az idén 6,5 százalékkal, 2022-2023-ban évi átlagban 4,8 százalékkal növekszik reálértéken.
A londoni elemzői közösségben van ennél számottevően derűlátóbb prognózis is a magyar gazdaság idei növekedési ütemére.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) legutóbbi féléves előrejelzésében közölte: a tavalyi 5 százalékos visszaesés után az idén 7,7 százalékos növekedést vár a magyar gazdaságban, 2,2 százalékponttal gyorsabbat az előző, júniusi prognózisában valószínűsített ütemnél.
Az EBRD jövőre 4,8 százalékos magyarországi GDP-bővülésre számít; ez az előrejelzés nem változott. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Rettegnek a kereskedelmi háborútól a cégvezetők
A globális üzleti szektor szereplőinek csaknem kétharmada tartja igen komoly…
Tovább olvasom >Gyors növekedés előtt áll az online és diszkont élelmiszer-kereskedelem
Az online és diszkont élelmiszer-kereskedelmi csatornák fogják várhatóan a leggyorsabb…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >