Fitch: hétévi mélypontra lassul a világgazdasági növekedés az idén
Az amerikai-kínai kereskedelmi viszály eszkalációja miatt az idén várhatóan hétévi mélypontra lassul a világgazdaság növekedése, és jövőre tovább gyengül – áll a Fitch Ratings kedden Londonban bemutatott, lefelé módosított negyedéves globális előrejelzésében.
A nemzetközi hitelminősítő 36 oldalas tanulmányában (Global Economic Outlook, GEO) közölte, hogy 2019 egészére 2,6 százalékos növekedést vár a világgazdaságban a tavaly mért 3,2 százalék után.
A Fitch elemzői kiemelik, hogy az általuk várt idei növekedés 2012, vagyis az euróövezeti adósságválság legintenzívebb időszaka óta a leglassabb lesz.
A cég hangsúlyozza: a tavalyhoz mért 0,6 százalékpontos éves összevetésű idei globális lassulás a legnagyobb mértékű lesz azóta, hogy a recessziós időszakot követő 2010-es megugrás után 2011-ben stabilizálódott a világgazdaság növekedési üteme.
A Fitch Ratings jövőre 2,5 százalékos globális növekedést vár. A cég közölte: az idei és a jövő évi növekedési prognózisuk egyaránt 0,2 százalékponttal alacsonyabb a júniusban összeállított előző GEO-előrejelzésénél.
A kedden ismertetett új GEO-tanulmányban a ház az eddigi 6 százalékról 5,7 százalékra rontotta a kínai gazdaság jövő évi növekedésére adott becslését.
Az euróövezetben a hitelminősítő az eddigi 1,3 százalék helyett 1,1 százalékos, az amerikai gazdaságban 1,8 százalék helyett 1,7 százalékos növekedéssel számol 2020-ban.
A Fitch Ratings közölte, hogy a legnagyobb euróövezeti gazdaságban, Németországban a hazai össztermék (GDP) második negyedévi 0,1 százalékos visszaesése után a harmadik negyedévre is negatív GDP-adatot vár, vagyis azt valószínűsíti, hogy a német gazdaság technikai recesszióba kerül.
A konszenzusos meghatározás alapján ha két egymást követő negyedévben csökken a hazai össztermék, az adott gazdaság recesszióban van.
A Fitch londoni elemzőinek várakozása szerint a német gazdaság az idén mindössze 0,6 százalékkal, 2020-ban 0,8 százalékkal növekszik.
Ez az eddigi prognózis meredek rontása, a cég ugyanis előző GEO-tanulmányában 2019-re 0,9 százalékos, 2020-ra 1,4 százalékos GDP-növekedést valószínűsített a német gazdaságban.
A Fitch Ratings elemzőinek számításai szerint a Kínával szemben augusztusban bejelentett újabb amerikai vámintézkedések azt jelentik, hogy az amerikai piacra irányuló kínai exportra érvényes effektív vámtétel csaknem 25 százalékra emelkedik 2019 végéig.
Az új amerikai vámintézkedésekből eredő sokk a Fitch Ratings által az amerikai-kínai kereskedelmi háború várható további irányára előzőleg felvázolt rosszabb forgatókönyv-változat háromnegyedének megvalósulását jelenti – áll a hitelminősítő keddi tanulmányában.
Más nagy londoni házak is a világgazdasági kilátásokat terhelő fő tényezők közé sorolják a kereskedelmi viszályt.
Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics átfogó új tanulmányában öt olyan sokkhelyzeti fejleményt azonosított, amelyek – vagy amelyekből néhány – együttesen akár recesszióba is sodorhatják a világgazdaságot: az olajárak meredek emelkedése, a részvénypiaci árfolyamok ugyancsak meredek ívű zuhanása, a banki hitelellátás feltételeinek szigorodása, pénzügyi sokkhelyzet kialakulása a feltörekvő térségben és a kereskedelmi feszültségek eszkalálódása.
A ház által az utóbbi esetre felvázolt forgatókönyv azt modellezi, hogy az Egyesült Államok által Kínával, az Európai Unióval és Mexikóval szemben alkalmazott további vámemelések, valamint az e lépések megtorlásaként hozott ellenintézkedések következményeként végül a teljes világkereskedelem 11 százalékát terhelnék magas vámok.
A cég számításai szerint ez 2020-ban 0,7 százalékra lassítaná a fejenkénti globális GDP-érték növekedési ütemét.
A tanulmány szerint ez és a többi kockázati tényező egyenként még mindig nem sodorná recesszióba a világgazdaságot, ha azonban e tényezők egyes kombinációi egyszerre hatnak, az már elég lenne a globális recesszió előidézéséhez. (MTI, Kertész Róbert)
Kapcsolódó cikkeink
Nagy Márton: lassabb növekedés, átütemezett beruházások és óvatos lakossági fogyasztás várható
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Indexnek adott interjúban a magyar…
Tovább olvasom >A német kivitel 1,6 százalékkal, a behozatal 6,2 százalékkal esett az idei első fél évben
Csökkent Németország kivitele és behozatala az idei első hat hónapban…
Tovább olvasom >Fidelity: Három téma, ami Q3-ban alakítja a befektetéseket
Eljött a járványt követő normalizálódás, amelyet annyira vártunk? A gazdasági…
Tovább olvasom >További cikkeink
Érdemes a hazai szárnyasokat választani Márton-nap alkalmából
Idén sem hiányozhat a Márton napi asztalról a libapecsenye. A…
Tovább olvasom >Márton-nap előtt: drágulásra számíthatunk a liba és kacsa esetében?
November 11-én, Szent Márton napján a hagyomány szerint libát illik…
Tovább olvasom >Rendkívüli fogyasztóvédelmi ellenőrzést indítanak az ételfutár cégeknél
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium rendkívüli fogyasztóvédelmi vizsgálatot indít a…
Tovább olvasom >