Fitch: élénkülő világgazdaság a vámháborús enyhülés nyomán – Kína és az USA húzhatja a növekedést
A vártnál erősebb gazdasági teljesítményre számít 2025-ben a Fitch Ratings: a nemzetközi hitelminősítő frissített prognózisa szerint a világgazdaság 2,2 százalékkal bővülhet az idei évben. Bár ez elmarad a tavalyi 2,9 százalékos növekedési ütemtől, a Fitch javított előrejelzése egyértelműen a globális kereskedelmi feszültségek – különösen az amerikai–kínai vámháború – enyhülésének tudható be.
Vámtűzszünet, gazdasági lendület
A Fitch londoni központjában ismertetett jelentés a közelmúlt kereskedelempolitikai enyhülését kulcsfontosságú tényezőként emeli ki. Az Egyesült Államok és Kína közötti vámtarifa-konfliktus az utóbbi évek egyik legélesebb gazdasági ütközőpontja volt – a hitelminősítő szerint az 1930-as évek óta nem tapasztalt mértékű vámháború zajlott a két nagyhatalom között. Az elmúlt hónapok azonban jelentős enyhülést hoztak, és ez a „tűzszünet” lehetővé tette az idei növekedési várakozások felfelé módosítását.
A Fitch az amerikai GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzését 1,2 százalékról 1,5 százalékra, míg a kínai gazdaság várható bővülését 3,9 százalékról 4,2 százalékra javította. Az euróövezeti előrejelzés is pozitív irányban módosult: 2025-re 0,8 százalékos növekedést várnak, szemben az áprilisi 0,6 százalékos becsléssel.
Változó vámterhek
A nemzetközi kereskedelmet sújtó vámtarifák szintén változnak: az amerikai effektív vámszint (ETR) jelenleg 14,2 százalékon áll, és bár az év második felében 18 százalékra nőhet, ez még mindig elmarad a korábbi, 27 százalékos előrejelzésektől. Ez a mérséklődés hozzájárulhat a kereskedelem és az exporttevékenységek élénküléséhez.
Mérsékeltebb optimizmus a Fitch-nél
A Fitch Ratings továbbra is óvatosabb a kilátásokkal kapcsolatban, mint más elemzőházak. A Bank of America (BofA) például 2025-re 3 százalékos világgazdasági növekedést prognosztizál, ami jelentősen meghaladja a Fitch 2,2 százalékos becslését. A BofA szerint a kínai GDP bővülése akár 4,7 százalék is lehet, 2026-ra pedig 4,3 százalékkal számolnak – mindkettő érezhetően magasabb, mint a Fitch előrejelzése.
Mindkét intézet egyetért azonban abban, hogy a vámháborús feszültségek enyhülése pozitív irányba mozdítja el a globális növekedési kilátásokat. A különbségek inkább az óvatossági megközelítésben és a gazdasági kockázatok eltérő súlyozásában keresendők.
Magyar reakció: stabilitás és fegyelem
A Fitch előrejelzésével egy időben megerősítette Magyarország szuverén államadósságának besorolását is. A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményben reagált a hitelminősítő döntésére, hangsúlyozva: a kormány továbbra is elkötelezett a szigorú költségvetési fegyelem és a pénzügyi stabilitás megőrzése mellett.
Mindez azt jelzi, hogy bár a világgazdaság tempója lassabb lehet a korábbi évekhez képest, a kereskedelempolitikai enyhülés és a nagy gazdaságok stabilizálódása mérsékli a recessziós félelmeket, és újabb lendületet adhat a globális növekedésnek.
Kapcsolódó cikkeink
Fojtott tempóban: a cégvilág még zsugorodik, de lassul a visszaesés
A hazai cégek száma továbbra is csökken, de a visszaesés…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: több mint 1,5 éve folyamatosan nő a fizetések vásárlóereje
Brüsszel hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a…
Tovább olvasom >GKI: Idén érezhetően csökkentek a cégek áremelési szándékai, de a költségoldali nyomás továbbra is jelen van
2025 eddig eltelt részében a magyarországi üzleti szektor több ágazatában…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy áremelési hullám várható a kereskedelemben
2025 első felében általánosan csökkenő áremelési szándékokat tapasztalt a GKI…
Tovább olvasom >A gyerekek jövője most a tét – 198 Tesco-üzletben lehet szavazni
Országszerte 198 Tesco üzletben szavazhatnak a vásárlók elsősorban gyerekeket és…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >