Fiatalabbak is elkezdhetik
Kormányzati és társadalmi szinten is több kezdeményezés indult útjára a magyar lakosság – különösen a gyerekek és a fiatalok – egészségi állapotának javítására. Ezeknek az egészségprogramoknak a kidolgozói az edukációra helyezik a fő hangsúlyt. Cikkünkben két olyan kezdeményezést mutatunk be, amelyek kapcsolódnak az FMCG-szektorhoz.
A Gondolkodj Egészségesen! Program egy olyan civil kezdeményezés, melynek célja, hogy minden Magyarországon élő gyermek olyan biztonságos családi és intézményi környezetben fejlődhessen a kora gyermekkor időszakától, ami maximális esélyt biztosít számára az egészséges felnőtté váláshoz.
Oviban is gondolkodj!
A GE! Program 2006 óta működik, azóta több százezer kis óvodásnak segítettek az egészséges élet megalapozásában. Már több mint 40 márkagyártó és szolgáltató cég csatlakozott kezdeményezésükhöz.
A program megalkotói azt vallják, hogy a személyiségfejlődés 7 éves korra befejeződik. Amit a gyermek ebben az életkorban sajátít el, azt viszi tovább egész életében. Egészséges gyermekekből egészséges felnőttek válnak. Az óvodákon keresztül a kisgyermekek majdnem 100 százaléka elérhető. Ha egy óvodás korú gyermeken keresztül elkezdik a szülők szemléletformálását, akkor a születendő, illetve a háztartásban élő gyermek(ek)re is hatással tudnak lenni. Az óvónőknek pedig inspirációkat nyújtanak, hogy minél egészségtudatosabb környezetet tudjanak teremteni a gyermekek számára, ezzel egyenlő esélyt teremtve mindenkinek.
A program keretében minden évben EgészségZsákot juttatnak el az óvodákba, 2007-től hazánk összes megyeszékhelyén, Budapesten, valamint nagyvárosokban és hátrányos helyzetű településeken, összesen közel 1650 helyre. A program 7 éves működése alatt több mint 355 000 EgészségZsák került kiosztásra országszerte a családok számára.
A csomag célja az egészséges életmód és fejlődés megalapozása. A környezetbarát anyagból készült tornazsákban megtalálható egy szakmai szervezetek által tartalmilag ellenőrzött, praktikus, gyakorlatias, közel 100 oldalas kiadvány, amely segít eligazodni az egészséges életmód szerteágazó témáiban. 2012-ben újra kiadták, 60 000 példányban. Emellett a zsákban helyet kaptak az egészséges életmódra, helyes táplálkozásra, higiéniára felhívó kiadványok és termékek is, mintegy alátámasztva, kézzelfoghatóvá téve a szakmai kiadvány tartalmát.
E3 – ingyenes program egyetemistáknak
Az egészséges táplálkozást és életmódot népszerűsítő térítésmentes szakmai program indul három magyarországi egyetemen márciustól a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) szervezésében.
Az E3 – Energiaegyensúly Egészségprogram Egyetemistáknak – öt szemeszterre tervezett, átfogó programja dietetikus szakemberek egyetemi előadásaiból és ingyenes, személyes szaktanácsadásból áll majd. 2015 végére több ezer hallgató elérése a cél, hogy ezek az ismeretek már szervesen beépüljenek az önálló életükbe. Az MDOSZ a Budapesti Corvinus Egyetem Élelmiszer-tudományi Karát,
a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumát és a Pécsi Tudományegyetem Egészség-tudományi Karát keresi fel programjával.
A testtömeg megtartásának alapja az energiaegyensúly, vagyis az ételekkel, italokkal elfogyasztott és a mozgással felhasznált energiamennyiség közötti harmónia. Fontos, hogy ennek jelentősége beépüljön a fiatalok szemléletébe, mert az életmód és a táplálkozási szokások jórészt a gyerek- és fiatal felnőttkorban alakulnak ki. Ebből a szempontból az egyik legfontosabb életszakasz az egyetemistakor. Mind az előadáson résztvevők, mind pedig a személyes tanácsadást igénybe vevők esetében rögzítik a hallgatók táplálkozási szokásait, valamint az ezzel összefüggésbe hozható alapadatait, mint a testtömeg, a testtömegindex, testösszetétel.
A hároméves időszak végére mintegy 4500 egyetemista étkezési szokásairól és tápláltsági állapotáról állnak majd rendelkezésre adatok, amelyek feltehetően kortársaik egészségi állapotáról és táplálkozási szokásairól is képet adnak, illetve az alapját képezhetik további felméréseknek.
K.I.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >