A fiatal magyar agrárkutatókat segíti a „Fogadj örökbe furmintot” elnevezésű program

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2017. 06. 13. 11:30

A fiatal magyar agrárkutatókat segíti pályázati és ösztöndíj lehetőséget teremtve a „Fogadj örökbe furmintot” elnevezésű program; a kezdeményezést az idei Furmint éve programhoz kapcsolódva indították el – közölte a földművelésügyi miniszter kedden Budapesten sajtótájékoztatón.

tokaj

Fazekas Sándor kiemelte: a furmint az egyik legkedveltebb és legrégebbi magyarországi szőlőfajta, amely kiváló borok alapanyaga. Példaként említette a tokaji, a somlói és a Balaton környéki furmintokat. Jó bor azonban csak jó szőlőből készülhet, ehhez pedig nélkülözhetetlen a nemesítők, a kutatók munkája – jegyezte meg.
A Fogadj örökbe furmintot program kezdeményezői és támogatói a magyar agrárkutatás megújítását szeretnék előmozdítani. Ennek érdekében a tavasszal Badacsonyban furmint oltványokat telepítettek, amelyeket örökbe fogadhatnak cégek és magánemberek. Az így befolyt adományokból – egy-egy szőlőoltványt, -tőkét 100 ezer forinttal támogattak – pályázati és ösztöndíj lehetőséget teremtve segítik a szőlőnemesítők, a fiatal agrárkutatók munkáját – ismertette a miniszter.
Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) főigazgatója arról beszélt, hogy a mezőgazdaságban a szakképzettek – közép- vagy felsőfokú végzettséggel rendelkezők – aránya nagyon alacsony, nem éri el a 15 százalékot sem. Emellett nagyon kedvezőtlen az ágazati korfa, azaz sokkal több fiatalra volna szükség az ágazatban. A mostani kezdeményezés a fiatal kutatók számára szeretné az ösztöndíj lehetőséggel még vonzóbbá tenni az agrárágazatot.
Az MTI kérdésére Gyuricza Csaba azt is elmondta, hogy eddig mintegy 2,5 millió forint gyűlt össze az adományokból, de év végéig várják a további felajánlásokat is. A pályázatot évente egyszer írják majd ki a tervek szerint.
Az első pályázati felhívás keddtől érhető el a NAIK honlapján – közölte a főigazgató. Az ösztöndíjra pályázóknak szeptember 30-ig kell benyújtaniuk 15 oldalas pályázatukat. Az első helyezett 250, a második 150, míg a harmadik helyezett 100 ezer forintot kap.
Kiss Eliza, a kiemelt borászati feladatokért felelős miniszteri biztos az MTI-nek elmondta: az idei Furmint éve után jövőre más szőlőfajta bora kap majd hangsúlyos szerepet. Hozzátette: a furmintra azért esett a választás az idén, mert az egyetlen olyan szőlőfajta, amelyből az országban olyan mennyiségű és minőségű bor készül, amellyel az országhatáron belül és kívül is meg kehet mutatkozni. A furmint termőterülete mintegy 4 ezer hektár, ebből 3800 hektár Tokajban található. (MTI)

Kapcsolódó cikkeink