Fertőzésveszély a friss zöldségek miatt: az E. coli járvány és a gyorséttermek kihívásai
Az amerikai gyorsétteremláncok csütörtökön drasztikus lépésre kényszerültek: a McDonald’s éttermeinek egy részében ideiglenesen levették a hagymát az étlapról, miután a friss zöldség E. coli járvány forrásaként merült fel. A fertőzés, amely a középnyugati és nyugati államokban legalább 75 embert betegített meg és egy halálos áldozatot követelt, rávilágított az éttermek egyik visszatérő problémájára: a friss zöldségek fertőzésmentesen tartása nagyobb kihívást jelent, mint a marhahús biztonsága – írja az Agrárszektor.
Az E. coli járvány hatása a McDonald’s-ra
A McDonald’s több államban, közel 900 étteremben függesztette fel a Taylor Farms Colorado Springs-i üzeméből származó hagyma beszerzését. A hagyma a vállalat közkedvelt Quarter Pounder menüjében is megtalálható, amelyet számos helyen levettek az étlapról. Az E. coli járványban érintett 61 ember közül 22-en kórházba kerültek, és két súlyos esetben hemolitikus urémiás szindróma alakult ki, amely veseelégtelenséget is okozhat.
Miért kockázatosabbak a friss zöldségek?
Az elmúlt években a marhahús-szennyezésekkel kapcsolatos esetek csökkentek az amerikai szövetségi egészségügyi szabályozók szigorítása után, amikor a Jack in the Box lánchoz köthető E. coli járvány több mint 170 embert betegített meg és négy halálesetet okozott. A húsokat ugyanis hőkezeléssel fertőtlenítik, amely egyfajta „csodaszerként” működik, mert megöli a kórokozókat – magyarázza Donald Schaffner, a Rutgers Egyetem élelmiszerbiztonsági szakértője.
A friss zöldségeket viszont nem főzik meg, így a szennyeződések eltávolítása nagyobb kihívást jelent. Bár a terményeket nagyüzemileg mossák és fertőtlenítik, a szakértők szerint a fertőtlenítési eljárások és a tesztelések nem mindig képesek a legalacsonyabb szintű szennyeződéseket is kimutatni. A friss termékek szabadtéri termesztése tovább növeli a fertőzés kockázatát, mivel az öntözővíz állatok ürülékével szennyeződhet, amely az E. coli fő forrása.
Miért a hagyma lett a fertőzés forrása?
A Taylor Farms közölte, hogy a járvány kitörését megelőző időszakban tesztelte termékeit, de a McDonald’s szóvivői szerint egyik teszt során sem sikerült azonosítani az adott E. coli törzset. A fertőzések esetében az E. coli baktérium gyakran állati eredetű: a marhák bélrendszerében megtalálható, de más állatok, például libák, vaddisznók és szarvasok is hordozhatják, így a szennyeződés forrása széles körű lehet.
A zöldségek biztonságának kihívása a gyorséttermekben
A gyorséttermi láncok számára a zöldségek szennyeződésmentesítése egyre nagyobb kihívást jelent, különösen, mivel az alapvető húsipari termékeket már szigorú ellenőrzés alá vonták. Míg a marhahús-ellenőrzés fokozott biztonságot eredményezett, a friss zöldségek esetében a fertőzések elkerülése nehezebb feladat, hiszen hőkezelésük a gyorséttermek menükínálatában nem megoldható.
A McDonald’s esete figyelmeztető jel a gyorséttermek számára a friss termékek fertőzésmentesen tartásának fontosságára, és rávilágít arra, hogy az élelmiszer-biztonság fenntartása folyamatos kihívást jelent a gyorsétteremláncok számára is.
Kapcsolódó cikkeink
Tépett sertéshússal érkezik a McDonald’s legújabb szendvicse
A hazai McDonald’s november 14-én mutatja be országszerte Maestro burgercsaládja…
Tovább olvasom >TheVR Mekis kedvence: influenszer ihlette menü a McDonald’s-ban
Október 14-től Magyarországon is elérhetővé válik a McDonald’s új, TheVR…
Tovább olvasom >A TheVR Mekis kedvencét kóstolhatják meg a rajongók a hazai McDonald’s-ban
Október 11-től az ország egyik, ha nem a legnépszerűbb tartalomgyártó…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyár
Jövő márciusban lép működésbe az az 1,5 GW éves teljesítményű…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >