Fenntarthatósági kihívások a technológiai iparban: a hosszabb élettartamú készülékek és a zöld szoftverek felé

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 10. 25. 10:28

A technológiai ipar egyre inkább szembesül a fenntarthatóság kihívásaival. Az új készülékek gyártása jelentős környezeti terheléssel jár, mivel a szén-dioxid-kibocsátás mintegy 80%-a a gyártás során keletkezik. A szoftverek fenntarthatósága szintén egyre nagyobb figyelmet kap, mivel a készülékek frissítésének hiánya gyakran kényszeríti a felhasználókat az eszközcserére, ami nemcsak pénzügyi, hanem környezeti terhekkel is jár – írja a Pénzcentrum.

A készülékek gyors cseréjének környezeti és pénzügyi terhei

Waseem Mirza színész és műsorvezető példája jól szemlélteti a problémát. 2016-ban vásárolt Samsung telefonja tökéletesen működött, de a biztonsági frissítések hiánya miatt kénytelen volt lecserélni. Az elavuló szoftverek és a gyártók által megszüntetett frissítések arra késztetik a felhasználókat, hogy új készülékeket vásároljanak, ezzel pedig nő a gyártás okozta környezeti terhelés. Peter Campbell, a Kainos zöld szoftverekért felelős igazgatója szerint a változás lassú, és az iparban nehéz folyamatosan fenntartani a fenntarthatóság iránti prioritást.

Új megoldások a készülékek élettartamának meghosszabbítására

A szoftveriparban is növekvő figyelem irányul a fenntarthatóságra. Egy új operációs rendszer, az /e/OS például az Android ingyenes változataként lehetőséget kínál a frissítéseket már nem kapó készülékek számára a hosszabb élettartamra. Gaël Duval, az /e/OS alapítója szerint a cél az, hogy azokat az eszközöket is tovább lehessen használni, amelyeket a gyártók már nem támogatnak. A nagy gyártók is reagálnak a fenntarthatósági kihívásokra: a Samsung az idei Galaxy S24 telefonjait hét évig, a Google a Pixel készülékeket szintén hét évig támogatja, míg az Apple az iPhone 16 esetében legalább öt év támogatást ígér.

A zöld szoftverek szerepe a fenntarthatóságban

A szoftverek környezeti hatása nemcsak a készülékek élettartamában mérhető, hanem az alkalmazások energia- és hardverhatékonyságában is. A Green Software Foundation létrehozta a Software Carbon Intensity (SCI) rendszert, amely segít a szoftverek szén-dioxid-kibocsátásának mérésében. Asim Hussain, a szervezet ügyvezető igazgatója elmondta: „A zöld szoftver energia- és hardverhatékony, ami azt jelenti, hogy a lehető legkevesebb fizikai erőforrást használja, így kevesebb a kibocsátása.” Ezáltal nemcsak a felhasználók költségeit csökkenti, de az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklésével hozzájárul a környezetvédelemhez is.

A fenntarthatóság jövője a technológiai iparban

Az információtechnológiai és kommunikációs ágazat jelenleg az üvegházhatású gázok kibocsátásának 1,4%-áért felelős, de a becslések szerint ez az arány 2040-re akár 14%-ra is nőhet. A készülékek élettartamának meghosszabbítása és az energiahatékony szoftverek fejlesztése kulcsfontosságú lépés a fenntarthatóbb technológiai ipar felé. Az új irányvonalak, amelyek a környezetbarát szoftvereket és a hosszabb ideig használható készülékeket támogatják, lehetőséget adnak arra, hogy a technológiai ipar csökkentse a bolygóra gyakorolt hatását, és hosszú távon is fenntartható legyen.

Kapcsolódó cikkeink