Fenntartható utazás: miért ne vásároljunk felesleges szuveníreket?
Soha nem utazott annyit az emberiség, mint napjainkban, és ennek súlyos környezeti következményei vannak. Nemcsak a repülők és autók károsanyag-kibocsátása okoz gondot, hanem az utazások során vásárolt szuvenírek is – mutat rá a Pénzcentrum cikke. A legtöbb tömeggyártott műanyag emléktárgy rövid időn belül a kukában végzi, ami tovább növeli a hulladéktermelést. Emellett a természetből történő gyűjtögetés – mint a kagylók, csigák vagy homok hazahordása – is káros hatással lehet az élővilágra.
A szuvenírpiac hatása a környezetre

Büntetés jár érte
Az Egyesült Államokban a szuvenírpiac 2022-ben elérte a 21 milliárd dolláros forgalmat, amely jelentős részben műanyagból készült tömegcikkeket jelent. Ezek a termékek sok esetben Kínából származnak, és a gyártásuk, valamint szállításuk hatalmas ökológiai lábnyomot hagy maga után. A felesleges vásárlások elkerülése érdekében érdemes átgondolni, valóban szükség van-e egy újabb emléktárgyra, vagy inkább magát az élményt őrizzük meg.
A természetkárosítás veszélyei
A partokon és egyéb természeti területeken történő gyűjtögetés – például kagylók, csigák, korallok, homok hazavitele – komoly problémát okozhat. Ezek az ökoszisztéma szerves részei, és eltávolításuk hosszú távú környezeti károkat idézhet elő. Emellett számos országban jogszabályok tiltják a természetes anyagok exportját, így a reptéri ellenőrzéseken ezek elkobzásra kerülhetnek, sőt, akár büntetést is vonhatnak maguk után.
Etikus vásárlás: Mit tehetünk?
A fenntartható utazás egyik alapelve, hogy a helyi gazdaságot támogassuk. Ha mindenképpen szeretnénk emléket vásárolni, válasszunk kézzel készített, helyi termékeket a nagyüzemi gyártás helyett. Ezáltal nemcsak a helyi kézműveseket támogatjuk, hanem csökkenthetjük a felesleges műanyagtermékek iránti keresletet is.
A szuvenírvásárlás újragondolása
A hagyományos emléktárgyak helyett érdemes inkább fényképekkel és élményekkel megőrizni az utazások emlékét. A digitalizáció lehetővé teszi, hogy pillanatokat rögzítsünk és megosszuk szeretteinkkel anélkül, hogy felesleges tárgyakat vásárolnánk. Ha mégis valamit haza szeretnénk vinni, olyan hasznos és tartós terméket válasszunk, amely valóban értéket képvisel és hosszú távon örömet okoz.
A fenntartható utazás nemcsak a környezetet védi, hanem segít tudatosabbá válni és jobban értékelni az utazás élményét. A felesleges szuvenírek helyett válasszuk a valódi emlékeket, amelyek nem terhelik a bolygót!
Kapcsolódó cikkeink
Fenntarthatóság felsőfokon: országos terjeszkedéshez érkezett a Rossmannban a Respray újratöltő automata
Országos méretűvé nőtte ki magát a világ első spray termékeket…
Tovább olvasom >Együttműködési megállapodást kötött az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ és az MKIK
Együttműködési megállapodást kötött az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ (AÖFK)…
Tovább olvasom >A dm hazai napelempark segítségével zöldül tovább
A dm 2025. márciustól a leghatékonyabb és legmodernebb hazai napelemparkból,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Május 19-től jön az új árrésstop a drogériákban – több ezer termék lehet érintett
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter bejelentése szerint május 19-én hatályba lép a…
Tovább olvasom >Imádják a nyereményjátékokat a magyar vevők egy friss kutatás szerint
Szinte minden magyar vásárló hajlandó többet költeni, ha ezzel nyerési…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság felsőfokon: országos terjeszkedéshez érkezett a Rossmannban a Respray újratöltő automata
Országos méretűvé nőtte ki magát a világ első spray termékeket…
Tovább olvasom >