Fenekestől felfordult a műtrágya-piac, 1 millió tonna nitrogénműtrágya esett ki a kínálatból
Iparági elemzők szerint az idei évben eddig mintegy 1 millió tonna nitrogénműtrágya esett ki a kínálatból a régióban, bár vannak olyan vélemények, amelyek ennél is nagyobb hiányról szólnak. Ezt a mennyiséget egyszerűen nem termelték meg a gyárak, mert részben vagy teljesen megszüntették a működést – írja az Agroinform.
Ha csak a magyar piacot körülbelül 70 százalékban kiszolgáló Nitrogénművek Zrt. termelését nézzük: eddig negyedévente 70 és 120 ezer tonna között volt a megtermelt ammónia (amiből a műtrágya készül) mennyisége. 2022. második negyedévében ez a szám 28 ezer tonna volt (2020 második negyedévében 106 ezer tonna).
A gyár egyébként március közepén állt le, majd egy hónap után újraindult. A legfrissebb, a Bloomberg-en megjelent hír szerint most a Nitrogénművek is csatlakozott a kibocsátást csökkentő vagy leállító európai termelőkhöz a rohamosan emelkedő gázárak miatt, augusztus 1. óta szünetel az ammóniatermelés.
A cég nyilatkozata szerint októberben újraindulhat a termelés, de ha a gázárak tovább emelkednek, még ez is kétséges. Az árak pedig 1000 euró/tonna körül fognak alakulni, de az 1500 eurós szint sem elképzelhetetlen.
A régió gyárai
Régiós összehasonlításban elmondható, hogy minden olyan európai gyár, amely a magyar mezőgazdasági termelés szempontjából lényeges, tehát körülbelül 600-700 km-es körzetben található, így potenciális beszállító lehetne (vagy volt), leállt, vagy jelentősen csökkentette a termelését. Van, amelyik már több hónappal ezelőtt.
Tehát leállt a romániai Azomures, a lengyel Grupa Azoty vezetősége augusztus 23-án úgy döntött, hogy ideiglenesen leállítja nitrogénműtrágya gyártását. A linz-i Borealis és a szlovákiai DUSLO Agrofert pedig jelentősen csökkentette a termelését, sőt úgy tűnik, utóbbi hamarosan le is áll, írta meg a ma7.sk. A horvát Petrokemija Kutina még a tavaszi időszak végén állította le a termelést.
Európa egészét tekintve is hasonló a helyzet, néhány kivételtől eltekintve (azon üzemek, melyek importammóniából is tudnak műtrágyát előállítani, még működnek), szinte teljesen leállt a műtrágyatermelés Európában. A Yara a napokban jelentette be, hogy tovább korlátozza termelését, és a rekordmagas európai gázárak miatt 35%-ra csökkenti teljes európai ammóniakapacitás-kihasználtságát.
Némi tartalék valószínűleg azért felhalmozódott, tehát nem állt le az értékesítés, de ha nem lesz drasztikus változás a földgáz árában, akkor esélytelen, hogy ezek a gyárak idén újrainduljanak. Márpedig jön a tél, miért is csökkenne a gáz ára?
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >