Felvásárlásokkal készülnek a normál üzletmenet helyreállítására a cégek
A vállalatok többsége arra számít, hogy az egészségügyi vészhelyzet okozta válságból jövőre indul meg a gazdasági fellendülés – derül ki az EY legfrissebb, 2900 felsővezető megkérdezésével készült globális kutatásából. A cégek ezért sem mondanak le felvásárlási terveikről, aminek jelentős szerepe lehet majd a krízis utáni felépülésben.
Világszerte a vállalatok közel fele (49%) a két évvel ezelőttivel megegyező vagy annál alacsonyabb nyereségességgel kalkulált az idei évre, a kialakult egészségügyi vészhelyzetnek köszönhetően most túlnyomó többségük (95%) még alacsonyabb profitra készül. A bevételi és a jövedelmezőségi célok teljesítése érdekében ezért jelentős átalakításba kezdett a cégek 72 százaléka, és a korábbinál rendszeresebb stratégiai és portfólió-felülvizsgálatokat terveznek. A kialakult helyzet enyhülésével prioritás lesz az új digitális és technológiai megoldásokba való beruházás (43%), illetve a portfólión belüli tőkeátcsoportosítás (42%) is.
V vagy U? Jelenleg mindenki a példátlan globális egészségügyi krízisre figyel, a döntéshozók azonban már tervezik a válság utáni időszakot
2021-be átnyúló, U alakú felépülési időszakot vár lelassult gazdasággal a cégvezetők 54 százaléka, 38 százalékuk számít arra, hogy V alakú visszaesés és fellendülés lesz, vagyis a szokásos gazdasági tevékenység már ez év harmadik negyedévében visszatér. Mivel középtávon élénkülést feltételez a legtöbb döntéshozó, 56 százalékuk továbbra is aktívan tervezi a fúziókat és felvásárlásokat (56%) a következő 12 hónapban is. Egy akvizíció során a vezetők 38 százaléka számára a megcélzott vállalat üzleti rugalmassága lesz döntő szempont.
„A válsághelyzet egyelőre nem kényszerítette terveik teljes feladására a cégvezetőket. Az akvizíciók továbbra is hatékonyan alakíthatják a vállalati portfóliókat, illetve felgyorsíthatják a társaságok előtt álló átalakulási folyamatokat. Ahogy a 2008-as pénzügyi válságot követő időszak is rámutatott, az éledező piacon sok esetben épp egy felvásárlás segíti hozzá a cégeket, hogy újra megerősödjenek és a visszaálljanak a növekedés útjára” – hangsúlyozta Nagy Ferenc, az EY Tranzakciós Tanácsadás üzletágának szakértője.
A következő időszakban tehát egy jelentős átstrukturálódásra lehet számítani. Ez az élénkülés az M&A piacon azonban csak akkor fog megindulni, ha már túl vagyunk az egészségügyi vészhelyzet nehezén.
Kapcsolódó cikkeink
Járványok előrejelzése érdekében vizsgálják az UHT tejeket pécsi virológusok
Az állatról emberre terjedő járványok előrejelzése érdekében indított ultrahőkezelt tejek…
Tovább olvasom >Madárinfluenza árnyékában: korlátozások és kihívások között a magyar baromfiágazat
A 2020-ban Magyarországon felbukkant madárinfluenza járvány máig jelentős hatással van…
Tovább olvasom >Megtérül a fenntarthatóság
Az EY 2024-es Fenntartható Érték Tanulmánya szerint a fenntarthatósági beruházások…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >