Fellendülőben a régiós tranzakciós piac
A tavalyi év első féléves adatai és a cégvezetők várakozásai is azt mutatják, hogy tovább folytatódik a tranzakciós piac élénkülése mind a közép- és délkelet-európai régióban, mind pedig hazánkban. Biztató jel, hogy némileg csökkent ugyan a tranzakciók száma, értékük összességében mintegy 40 százalékkal növekedett. A trendek egyértelműen élénkíthetik a magyar piacot is – mondta Dezse Margaret, az EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások vezető partnere.
2014 első félévében a vállalati összeolvadások és felvásárlások piacán a régió országaiban 629 tranzakciót hoztak nyilvánosságra, ami kismértékű csökkenést jelent a korábbi év azonos időszakához képest. Magyarország a régió középmezőnyébe tartozik az üzletkötések számát tekintve: 48 publikus ügylettel hazánk a hatodik helyen áll.
A régió tranzakcióinak becsült összértéke 18,5 milliárd dollárra nőtt, ami mintegy 40 százalékos emelkedést jelent az előző év első félévi adataihoz képest. A kiugró növekedés elsősorban egy csehországi megatranzakciónak köszönhető.
Az eddigi trendeknek megfelelően 2014 első félévében is a belföldi ügyletek uralták a piacot a régió államaiban: az összes tranzakció 51 százaléka országon belüli volt. A külföldre irányuló akvizíciók száma a korábbi év azonos időszakához képest 5 százalékponttal emelkedett, így 13 százalékot ért el az összes tranzakciót tekintve.
Az év első felében a stratégiai befektetők aktivitása volt a jelentősebb, az ügyletek 65 százaléka stratégiai befektetők részvételével történt. Magyarországon és Bulgáriában azonban inkább a pénzügyi befektetők alakították a piacot, mintegy 60 százalékos részvétellel.
A kelet- és délkelet-európai régióban a legtöbb tranzakció az IT- és technológiai szektorban történt (a teljes tranzakciószám 16 százaléka), ezt követte a feldolgozóipar, majd a szolgáltatóipar. n
Növekedésnek indult a vállalati tranzakciós piac a közép- és délkelet-európai régióban: 2014 első félévében mintegy 40 százalékkal nőtt az üzletkötések értéke az egy évvel korábbiakhoz képest – derül ki az EY legfrissebb régiós M&A Barométeréből.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,7 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal csökkent
Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól…
Tovább olvasom >Gyengén indult az ősz a kiskereskedelemben
Az előző havi, augusztusi adatokhoz viszonyítva nem indult jól az…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >