Fellendülés előtt a kereskedelmi ingatlanpiac – Bizakodik az MNB
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss jelentése szerint a kereskedelmi ingatlanok piaca többéves mélypont után elmozdult a tavalyi év során, és a következő időszakban további fellendülésre lehet számítani – mind Magyarországon, mind a régió más országaiban.
A budapesti sajtótájékoztatón Nagy Tamás, az MNB pénzügyi stabilitásért és jegybanki eszköztárért felelős igazgatója hangsúlyozta: bár a körülmények kedvezőtlenek voltak, a tavalyi év végére már láthatók voltak a kedvező irányú változások, ahogy a magyar gazdaság teljesítménye is fokozatosan javult. A folytatás ugyanakkor nagyban függ attól, hogy a belföldi ipar milyen gyorsan és milyen mértékben tud megerősödni, de a banki finanszírozási feltételek várhatóan nem szigorodnak.
Az irodapiacon a helyzet egyelőre bizonytalan, mivel a hibrid munkavégzés tartósan beépült a működésbe. Az irodai kihasználatlanság idén elérheti a 15 százalékot, de ez még nem tekinthető kritikus szintnek. Az ipari-logisztikai szegmensben viszont kedvezőbb a kép: bár az európai ipar gyengélkedése hatással van a piacra, a beruházások rekordszintre emelkedtek, és a kihasználatlanság tavaly 8 százalék alá csökkent.
A szálláshely-beruházásokat az idegenforgalom élénkülése támogatja: 2024-ben a vendégforgalom elérte a járvány előtti szintet, a szállodák bevételei pedig 17 százalékkal emelkedtek. Az MNB szerint a 2025-ös kilátások is kedvezőek, ami újabb szállodai projekteknek adhat lendületet.
Bár a belföldi kereskedelmiingatlan-beruházások volumene 2024-ben 400 millió euróra csökkent – 28 százalékkal a 2023-as szint alá –, a belföldi befektetők aktivitása meghatározó volt, 73 százalékos részesedéssel. A külföldi tőke továbbra is főként az Egyesült Királyságból, Németországból és Kínából érkezik. A jegybank szerint a jelentős fellendüléshez elengedhetetlen lenne a külföldi tőke nagyobb mértékű bevonása.
Pozitív fejlemény, hogy a kereskedelmi ingatlanok értékeltségének csökkenése megállt, a régiós piacok stabilizálódni látszanak, a hitelezés volumene emelkedik, és a projekthitelek portfólióminősége megfelelő: a nem teljesítő hitelek aránya 2024 végére 3,7 százalékra csökkent Magyarországon.
Kapcsolódó cikkeink
MNB-igazgató: 4,7 százalékos éves inflációval számol idén a jegybank
Az infláció 2025 hátralévő részében várhatóan meghaladja a jegybanki toleranciasávot,…
Tovább olvasom >Colliers: a közép-kelet-európai kereskedelmi ingatlanpiac fellendülése folytatódott az első negyedévben
Az első negyedévben folytatódott a közép-kelet-európai kereskedelmi ingatlanpiac fellendülése: a…
Tovább olvasom >Bankmonitor: Több, mint 19 000 milliárd Ft hever a magyaroknál lekötetlenül
Az MNB statisztikái szerint 19 236,1 milliárd forintot tartottak 2025. első…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Tízmilliók egy nyitófüllel – elindult a XIXO történetének legnagyobb nyereményjátéka
Idén nyáron minden eddiginél nagyobb dobásra készül a XIXO: elindult…
Tovább olvasom >Auchan Placc újratöltve – friss kínálat és megfizethető árak az EFOTT-on!
Már harmadik éve nyitja meg kapuit az Auchan Placc az…
Tovább olvasom >